Başaran Aksu'dan kendisine 'sözde sendikacı' diyen valiye yanıt

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, kendisine "Devletle işçiyi karşı karşıya getirmekten başka çözüm üretemeyen sözde sendikacı yalana sarılır" diyen Karaman Valisi Işık'a, "Devlet tam 30 yıldır bir patronu korur konumdaysa, işçilerin tüm çözüm başvurularına olumsuz yanıt veriyorsa, elbette işçiyi çözüm için devletin karşısına çıkaracağız. Yılan, yalan denklemi bu açıklamayla sizinle patron arasında kurulabilir ama bizimle işçiler arasında kurulamaz" cevabını verdi.

Google Haberlere Abone ol

UŞAK - Soma'da 301 madencinin öldüğü faciadan sonra bölgede sendikal mücadele yürüten, Somalı ve Ermenekli maden işçilerinin ödenmeyen hakları için büyük çaba gösteren isimlerden biri olan olan Bağımsız Maden İşçileri Sendikası'nın örgütlenme uzmanı Başaran Aksu, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık'ın kendisi hakkında Twitter hesabından öne sürdüğü iddialara ve açıklamalara yanıt verdi.  

Dünya Madenciler Günü'nde Olay TV'nin canlı yayınına konuk olan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, madencilerin Ermenek'te devam eden sürecine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Aksu'ya karşı yazılı açıklama yayınlayan Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Başaran Aksu'ya sert tepki göstererek, söylediği sözlerin çarpıtıldığını iddia etti. 

VALİ IŞIK: GERÇEK DIŞI İFADELER KULLANILDI

4 Aralık Cuma günü Olay TV yayınına katılan Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu'yu işaret ederek, "sözde sendikacı" ifadesini kullandı. Aksu'nun toplantıda olmadığını ve yalan söylediğini öne süren Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık'ın açıklaması şu şekilde: 

"...şahıs aynı gün benimle 2 sendika ve 2 işçi temsilcisinin katıldığı toplantıda kendisinin de bulunduğunu, bu toplantıda İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun söz geçiremediği işverene Vali olarak kudretimin yetmediğini söylediğim şeklinde gerçek dışı ifadeler kullanmıştır.

Kendisi toplantıda bulunmadığı gibi toplantıda bu anlama çekilecek bir konuşmam dahi olmamıştır. Bu ifadeler gündemde kalmaya çalışma gayretinden başka bir şey değildir.

Denize düşen yılana, devletin emeğin yanında yer almasından rahatsız olan, devletle işçiyi karşı karşıya getirmekten başka çözüm üretemeyen, sözde sendikacı ise yalana sarılır.” 


'PATRON DOST ÖYLE Mİ VALİ BEY?'

Başaran Aksu bunun üzerine Vali Mehmet Alpaslan Işık'a sosyal medya hesabından cevap verdi. Aksu şunları söyledi:

"Sözde sendikacı dediğiniz kişi benim vali bey. Görüşme yapılırken valiliğin önündeydim. Görüşme çıkışı işçi ve sendika temsilcilerimle istişare sonucu o açıklamayı yaptım, toplam süreci özetleyen doğru bir açıklamadır. İşverenle ilgili tek bir açık eleştiriniz olsa ayıp mı olur?

İşçiyle devleti biz mi karşı karşıya getirmişiz? Yani Özbey'ler yıllar boyunca 4 maden işletmesinde yüzlerce Ermeneklinin hakkına çökerek servet biriktirmişler, yargı etkisiz kalmış, işçiyi ahlaksız ilan etmiş atmışlar. Biz haklarını ödeyin demişiz, patron dost öyle mi vali bey?

Devlet tam 30 yıldır bir patronu korur konumdaysa, işçilerin tüm çözüm başvurularına olumsuz yanıt veriyorsa, elbette işçiyi çözüm için devletin karşısına çıkaracağız. Yılan, yalan denklemi bu açıklamayla sizinle patron arasında kurulabilir ama bizimle işçiler arasında kurulamaz."  


NE OLMUŞTU?

3 Aralık akşamı Karaman'a giden Başaran Aksu, Olay TV canlı yayınında, Karaman Valisi ile bir görüşme yapacaklarını ancak valinin sözünü tutmadığını dile getirmişti. Valinin kendilerini umutlandırdığını ifade eden Aksu şöyle konuşmuştu: "Süleyman Soylu’nun söz geçirmediği işverene, ben hiç söz geçirmem dolayısıyla beni yapacak bir şeyim yok siz kendiniz ne yapıyorsanız yapın gibi bir cevapla biz valilik görüşmesinden ayrıldık." (DUVAR)