Başakşehir'den '13 hakem' kararına tepki: Kırmızı kart gösterildi

Başakşehir Kulübü yönetimi, dün Süper Lig'de 13 hakemin görev dışı bırakılmasına dair sorular yöneltti, kararı "anlamsız ve etik değil" diyerek yorumladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Medipol Başakşehir Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) hakem listesini güncelleyerek 13 hakemi görevden almasıyla ilgili açıklama yayınladı. Kulüp, Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) hakemlerle ilgili kararı için "Şaşkınlıkla takip ettik" dedi. Kararları "operasyon" olarak niteleyen ve "anlamsız" bulduğunu açıklayan Başakşehir yönetimi, "Türk futbolunun Dünya’da medarıiftiharı olan, ülkemizi en üst düzey organizasyonlarda temsil etmiş hakemlerimizi itibarsızlaştırarak onlara gösterilen bu ‘kırmızı kart’, vefa, itibar, emek gibi yüce kavramları yerle bir etmiştir" ifadelerini kullandı.

Başakşehir açıklamasında "Futbola teknoloji entegre ederek hakemliğin standartının yükselmesi için çalışan, gözlemcilik notlarının sübjektiflikten objektifliğe geçişini savunan ve alternatifler sunan, bu objektif kriterlere göre performansı düşük hakemlerin cezalandırılmasını destekleyen bir kulüp olarak aşağıdaki soruların yanıtlanmasını istiyoruz" denildi ve şu sorular yöneltildi:

 "-Hangi objektif performans kriterlerine göre bazı hakemler liste dışı kalmış, bazıları görevlerine devam etmektedir?
- Bu karar alınırken performans hariç başka kriterler göz önüne alınmış mıdır?
- Neden bu liste sezon başı ya da devre arası yerine ligin bitimine 10 hafta kala değiştirilmiştir?
- Pazartesi maç yöneten hakemler Salı günü nasıl liste dışı kalmıştır? Her şey bir günde mi planlanmıştır?"

'EN HAFİF TABİRİYLE, ETİK DEĞİL'

Kulüp açıklaması şu şekilde devam etti:

"Hakemlerimizin zaman zaman kötü maçlar yönettiği, tartışmalı kararlara imza attığı ve Türk futbol kamuoyunun beklentilerinin altında kaldığı aşikardır. Birçok kulüp gibi İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü olarak biz de haksızlığa uğradığımızda hakkımızı savunarak daha dikkatli ve adil olunması konusunda açıklamalarda bulunduk.  
 
Ancak bir gün önce Süper Lig’de maç yöneten hakemlerin bir gün sonra alınan kararla saf dışı bırakılması, en hafif tabirle ‘etik değildir’. Türk futbolunun paydaşları olarak ortak amacımız büyümek ve gelişmek ise planlı hareket etmeli, anlık kararlardan ziyade uzun vadeli stratejiler üretmeli, tutarlı olmalıyız.

Futbol endüstrisinin parlak günlere kavuşması akıl, strateji ve de vizyonerlikle mümkündür.
 
Merkez Hakem Kurulu’nun almış olduğu kararla ilgili en kısa zamanda bir açıklama yapmasını ve yukarıda sormuş olduğumuz soruların yanıtlanmasını bekliyoruz." (HABER MERKEZİ)