Barış Pehlivan: Ben yazdım diye cezaevinde futbol maçlarını izleme imkânı kaldırıldı

Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle Silivri Cezaevi'nde bulunan Barış Pehlivan, cezaevinde futbol maçlarını izleme imkânının kaldırıldığını yazdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazetecilik faaliyetleri nedeniyle 5. kez cezaevine giren gazeteci Barış Pehlivan, cezaevinde yaşadıkların köşesinden anlatmaya devam ediyor.

Cumhuriyet'teki köşesinde, mahkûmların lig maçlarını izlemek için para topladığını, ancak yeterli para toplanamadığı için karşılaşmaları izleyemediklerini belirterek, "Koca devletin düştüğü duruma bakar mısınız? Bari Bein Sports açık cezaevini “ticarethane” olarak görmese de fahiş bir fiyat istemese" ifadelerini kullandı.

Açık cezaevlerinin iddia edildiği gibi "ıslah" yerleri olmadığını kaydeden Pehlivan, "Mahkûmlar dışarıda nasıl geçineceklerini öngöremiyorlar. Bir de hiç görmedikleri kadar “suç çevresi” ile burada tanışıyorlar. Genç bir uyuşturucu torbacısı, içeride öğrendikleri ve tanıştıklarıyla dışarıda daha büyümenin hayalini kurabiliyor. Haliyle, dışarıda legal bir iş bulamazlarsa, devlet onları sahipsiz bırakırsa yine suça bulaşmaları eskisine göre daha kolay oluyor" diye yazdı.

'YAZMAZSAM OLMAZ'

Pehlivan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle;

"Yazmazsam olmaz, mahkûmlar bana biraz sitemliydi. Okuyanlar bilir, lig maçlarını izlemek isteyen hükümlülerden para toplandığını daha önce bu köşede aktarmıştım. Bir iddiaya göre ben yazdım diye, bir iddiaya göre ise yeterli para toplanamadı diye futbol maçlarını izleme imkânı kaldırıldı. Koca devletin düştüğü duruma bakar mısınız? Bari Bein Sports açık cezaevini “ticarethane” olarak görmese de fahiş bir fiyat istemese!"