Barış Pehlivan, 9 Kasım'da hakim karşısına çıkacak: Büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak

Barış Pehlivan, 9 Kasım'da hakim karşına çıkacak. Denetimli serbestlik hakkından yararlanmasına izin verilmediğini hatırlatan Pehlivan, "Beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesindeki bir yazısı gerekçe gösterilerek hakkında açılan dava nedeniyle 5. kez cezaevinde.

Maltepe Açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan Pehlivan, 9 Kasım 2023 tarihinde hakim karşısına çıkacak.

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel’in sorularını yanıtlayan Pehlivan, açık cezaevindeki durumu şöyle özetledi:

'CEZAEVLERİ SUÇ AKADEMİSİ'

"Suç akademisi! Türkiye’deki açık cezaevleri ıslah yerleri olmaktansa, yeni suçların okulu haline gelmiş durumda maalesef. Oradaki hükümlüleri topluma kazandırmak için verimli bir sistem göremedim. Aksine, içerideki birçok hükümlünün bilmediği suçları öğrendiğini ve dışarıda sahip olamayacağı bağlantıları kazandığını fark ettim. Ama en büyük gözlemim, yine ve maalesef adalet sisteminin ne kadar çürüdüğünü onlarca insanla her gün konuşarak bir kez daha anlamam oldu. 

'BENDEN ESİRGENEN DENETİMLİ SERBESTLİK AĞIR SUÇLULARA TANINIYOR'

Kendisinin hakkı olduğu halde yararlanmasına izin verilmeyen denetimli serbestlik konusunda ise Pehlivan cezaevindeki gözlemlerini paylaşarak şunları söyledi:

"Benden esirgenen denetimli serbestlik hakkının, içerideki çok ağır suçlulara tanındığına onlarca kez şahit oldum. Toplam altı yıl denetimli serbestliğe çıkarılan ve tahliye olurlarken arkasından baktığım birçok hükümlü oldu. Saklayacak değilim, zaten içerideki diğer mahkûmlar da benim bu yaşadığımla kimi zaman alay ediyorlar. 'Adam mı öldürdün?' denir uzun kalanlara... Söylemek bile zoruma gidiyor ama öldürseydim özgür olurdum maalesef! 

'BÜYÜK BİR ADALETSİZLİĞİN SINAVI OLACAK' 

9 Kasım Perşembe günü hakim karşısına çıkacak olan Pehlivan, duruşmaya ilişkin ise şunları söyledi:

"Denetimli serbestlik hakkım Cumhuriyet’teki bir yazıma açılan dava gerekçe gösterilerek elimden alındı. Kanuna yaz aylarında eklenen yeni madde benim özgürlüğüme izin veriyor ancak hâkimler bunu görmezden geliyor. O halde bir yol kalıyor, o da denetimli serbestliğimi yaktıran davadan beraat etmem... Zira beni içeride tutmaya gerekçe gösterdikleri maddeye göre o davada beraat kararının verilmesi benim yeniden denetimli serbestliğe çıkmamı sağlayacak. Özetle, beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak 9 Kasım’daki dava. (HABER MERKEZİ)