Bakü savaş hali ilan etti, Erivan yedek askerleri çağırdı

Dağlık Karabağ'daki Azerbaycan-Ermenistan gerilimi bu sabaha karşı yeniden alevlendi. Her iki taraf da birbirini sınırdaki sivil yerleşimlere ateş açmakla suçlarken, Ermenistan'da sıkıyönetim ve askeri seferberlik ilan edildi. Ankara'dan Erivan'a sert tepki gelirken, son olarak Azerbaycan'ın bazı şehir ve bölgelerinde savaş hali ilan edildi. Ermenistan’da ise 55 yaş ve altındaki yedek subay, erbaş ve er kadroları için seferberlik çağrısı yapıldı. .

Taraflar arasında temmuz ayında yaşanan gerilim, iki aylık ateşkesin ardından yeniden tırmandı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki cephe hattında çatışmalar yeniden alevlendi. Her iki tarafın da birbirini sınır köylerine ateş açmakla suçladığı Dağlık Karabağ'da gerilim yüksek. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev çatışmalarda ölenler olduğunu açıklayarak "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak" derken, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sıkıyönetim ve askeri seferberlik ilan etti. Azerbaycan Milli Meclisi de, ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde savaş hali ilan edilmesine karar verildiğini açıkladı.

AZERBAYCAN: ERMENİSTAN ORDUSU ATEŞ AÇTI  

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın bu sabaha karşı çıkan çatışmalara ilişkin açıklamasında, Ermenistan güçleri Azeri sivil yerleşim birimlerine ateş açmakla suçlandı. Açıklamada, 'Ermenistan ordusunun saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı' belirtildi. 'Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği' bilgisi verildi. 

ALİYEV: ŞEHİT VE YARALILARIMIZ VAR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik" açıklaması yaptı. Aliyev, "Ermenistan işgal ettiği topraklarımıza yasa dışı şekilde yerleşmeye çalışıyor. Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Ermenistan ordusuna ait askeri araçları imha ettik. Ermenistan'ın başlattığı saldırı neticesinde şehit ve yaralılarımız var. Kendi öz topraklarımızı savunuyoruz. Karabağ bizimdir, Karabağ Azerbaycan’dır" ifadelerini kullandı.

'ERMENİSTAN TARAFINDA DA ÖLEN SİVİLLER VAR'

Ermenistan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, 'Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde sivil yerleşimlere saldırdığı' belirtildi. Ermenistan, bölgedeki sivil halka sığınaklara gitme çağrısı da yaptı. Ermenistan tarafında bir kadın ve bir çocuğun öldüğü, iki sivilin yaralandığı belirtiliyor.

ERMENİSTAN: İKİ HELİKOPTER DÜŞÜRDÜK

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan'ın sabah saatlerinde sivil yerleşimlere saldırı düzenlediğini, iki Azeri helikopteri ile üç insansız hava aracının düşürüldüğünü de duyurdu.

PAŞİNYAN SIKIYÖNETİM İLAN ETTİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Dağlık Karabağ'daki çatışmalar nedeniyle sıkıyönetim ilan ettiklerini açıkladı. Paşinyan, çatışmaların ardından sıkıyönetim ve topyekûn askeri seferberlik ilan ettiklerini duyurdu.

HAMİ AKSOY: AZERBAYCAN NASIL İSTERSE, O ŞEKİLDE YANINDA OLACAĞIZ

Türkiye'den peş peşe yapılan açıklamalardaysa, Ermenistan tarafı kınandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir" ifadelerini kullandı. Aksoy, "Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız" dedi.

PAŞİNYAN: TÜRKİYE MÜDAHİL OLMAMALI

Türkiye'den Azaerbaycan'a verilen desteğin ardından, Paşinyan'dan yeni bir açıklama daha geldi. Ermenistan Başbakanı, 'Türkiye'nin tavrının Güney Kafkaslar ve komşu ülkeler için yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini' savunup, uluslararası toplumdan 'Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki gerilime müdahil olmamasını sağlamasını' istedi.

55 YAŞ VE ALTINDAKİ YEDEK ASKERLERE SEFERBERLİK EMRİ 

Ermenistan Bakanlar Kurulu’nun sitesinde yayınlanan hükümet kararnamesinde, ülkede uygulanan sıkıyönetim çerçevesinde 55 yaş ve altındaki yedek subay, erbaş ve er kadroları için seferberlik çağrısının yapıldığı belirtildi.

Kararname metninde, “Ermenistan Cumhuriyeti'nde genel seferberlik ilan ediliyor, Silahlı Kuvvetlerin kullanımına yönelik plan uygulamaya konuluyor. 55 yaş altı yedek subay, erbaş ve er kadroları için seferberlik çağrısı var” ifadelerine yer verildi.

'16 ERMENİ ASKERİ ÖLDÜ' 

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan, Azerbaycan ile temas hattında meydana gelen çatışmalarda 16 Ermeni askerin öldüğünü, 100'den fazla askerin de yaralandığını öne sürdü.

RUSYA VE FRANSA'DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Dağlık Karabağ'daki cephe hattında gerilimin yeniden tırmanması karşısında taraflara dünyadan itidal çağrısı yükseliyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, gerilimi endişeyle karşıladıklarını belirterek derhal ateşkes çağrısında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Mevcut bilgilere göre Dağlık Karabağ çatışma bölgesindeki durum, ciddi şekilde kötüleşti. Her iki taraf da, cephe hattı boyunca yoğun ateş açmış durumda. Kayıplar olduğuna dair bilgiler geliyor" dendi. Bakanlık, Azerbaycan ve Ermenistan'ı ateşe derhal son vermeye ve durumun istikrara kavuşturulması için müzakerelere başlamaya davet etti.

Fransa Dışişleri de Erivan ve Bakü'yü çatışmalara son vermeye çağırdı. Minsk Grubu'nun ABD ve Rusya'yla birlikte eş başkanı olan Fransa'nın açıklamasında, çatışmadan ciddi endişe duydukları belirtildi.

NATO: MÜZAKERELER YENİDEN BAŞLAMALI

NATO'dan yapılan açıklamadaysa, İttifakın Dağlık Karabağ'daki durumdan duyduğu derin endişe dile getirildi ve taraflara çatışmaları derhal durdurma ve barışçıl çözüm için müzakerelere yeniden başlama çağrısı yapıldı. Açıklamada, "NATO, Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesindeki temas hattında büyük çaplı çatışmalarla ilgili haberlerden derin endişe duyuyor. Taraflar, sivil kayıplara neden olan çatışmaları derhal sona erdirmeli. Bu ihtilafın askeri çözümü bulunmuyor. Taraflar barışçıl çözüm için müzakerelere devam etmelidir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca NATO’nun Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nun çabalarına destek verdiği vurgulandı. 

BM: DERHAL SON VERİN

BM, Ermenistan ve Azerbaycan arasında çıkan çatışmalardaki sivil ölümlerini kınayarak çatışmalara derhal son verilmesi çağrısı yaptı.

İRAN: ARABUCULUK İÇİN HAZIRIZ 

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkesinin, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili taraflar arasında müzakereleri sağlamak için arabulucuğa hazır olduğunu bildirdi.

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN ÇAĞRI 

BM'nin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı da, Ermenistan ve Azerbaycan'a, Dağlık Karabağ'da çıkan çatışmalara derhal son verme çağrısında bulundu.

'TÜRKİYE DE BİZİMLE SAVAŞIYOR'

Bu arada, uluslararası tanınırlığı olmayan Karabağ Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arayik Harutyunyan bir toplantı düzenleyerek çeşitli iddialarda bulundu. Harutyunyan şunları söyledi: "Artsakh'ın (Karabağ) güneyinde pozisyonları kaybettik. Düzinelerce ölü, düzinelerce yaralı var. Azerbaycan F-16 uçağı ve Türk İHA Bayraktar kullanıyor. Sadece Azerbaycan değil, Türkiye de bizimle savaşıyor." 

TRUMP: ÇATIŞMALARI DURDURABİLECEK MİYİZ BAKACAĞIZ

ABD Başkanı Donald Trump, Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'da yaşanan çatışmalara ilişkin, ''O bölgede çok iyi ilişkilerimiz var ve (çatışmaları) durdurabilecek miyiz bakacağız" açıklamasını yaptı. (DIŞ HABERLER)