Bakanlıktan tarihi geçmiş aşı iddialarına yalanlama: Biontech aşılarının raf ömrü 9 ay

Tarihi geçmiş Biontech aşılarının kullanıldığı iddiasını reddeden Sağlık Bakanlığı aşıların raf ömrünün 9 aya çıkarıldığını, soğuk zincirinin bozulamaması için etiketlerin değiştirilmediğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanlığı, son kullanma tarihi geçmiş Biontech şirketinin ürettiği korona virüsü (Covid-19) aşılarının uygulandığına dair iddialar hakkında yazılı açıklama yaptı.

Biontech aşılarının Mart 2021'den beri Türkiye'de kullanıldığı hatırlatılan açıklamada, “BioNTech mRNA Covid-19 aşılarının raf ömrü ve stabilite çalışmaları tekrarlanarak yapılmaktadır. Bu kapsamda üretici BioNTech GmbH tarafından yapılan güncel raf ömrü çalışmaları 27 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanmıştır” ifadelerini kullanıldı.

Aşıların raf ömrünün 9 ay olduğu belirtilen açıklamada, “Üreticinin yaptığı stabilite çalışma sonuçları Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylı Paul Ehrlich Enstitüsü tarafından onaylanmış ve 10 Eylül 2021 tarihinden önce üretilip etiketlenen BioNTech mRNA aşıları da dahil olacak şekilde söz konusu tüm aşıların raf ömrü, üretim tarihinden itibaren 9 (dokuz) aya çıkarılmıştır” denildi.

Soğuk şekilde bekletilen aşıların etiketlerinin soğuk zincirinin bozulamaması için değiştirilmediği aktarılan açıklama şöyle devam etti:

“Bakanlığımızca Paul Ehrlich Enstitüsü’nün aşıların raf ömrünü uzatan bu onayı doğrultusunda Aşı Takip Sistemi (ATS) üzerinden gerekli güncelleme işlemleri tamamlanmıştır. -80 derecede muhafaza edilen aşıların etiketlerini değiştirmek, soğuk zincirin bozulmasına neden olacağı için mümkün olmamaktadır. Aşıların son kullanma tarihlerinin geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla aşılarını olabilirler.” (HABER MERKEZİ)