Bakanlıktan ‘Saraçoğlu’ savunması: Mimarın Paul Bonatz olduğuna dair belge yoktur

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Saraçoğlu Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yapılmasına karşı açtığı ‘telif’ davasında Kültür Bakanlığı, savunma verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Ankara'da Saraçoğlu Mahallesi'nin, mahalleyi tasarlayan Alman mimar Paul Bonatz'ın varislerinden izin alınmadan kentsel dönüşüme tabi tutulmasına karşı Mimarlar Odası Ankara Şubesi, telif haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dava açtı.

Telif hakları davasının yargı süreci devam ederken, Kültür Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Müdürlüğü, Ankara 5. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne yazı gönderdi.

Bakanlık, mahkemeye sunduğu ek beyanda, mahallenin tasarımında eser sahibinin ‘Mimar Paul Bonatz olduğuna dair herhangi bir belgeye rastlanmadığı’ belirtilerek, davanın reddini talep etti.

Beyanda şu ifadelere yer verildi:

"Telif Hakları Genel Müdürlüğü kayıtlarında yapılan incelemede, Namık Kemal Mahallesi (Saraçoğlu), Milli Müdafaa Caddesi, Kumrular Sokak, Necatibey Caddesi ve Yahya Galip Caddesinin çevrelediği bölgede inşa edilen mimari yapı ya da ona ilişkin mimari projenin hak sahipliğine ilişkin davacının beyanlarını destekleyen herhangi bir bilgi-belgeye rastlanmamıştır. Diğer yandan, 25/10/2021 tarihli beyan dilekçesinde, Paul Bonatz'ın mimari projeyi tek başına yapmak istemediği; bir Türk mimarın katılımıyla projenin işbirliğinin ürünü olmasını istediği; Bonatz’ın 'kurduğu ve dört genç mimardan oluşan büronun çalışmaları sonucunda 29 Ekim 1944 tarihinde projenin temeli'nin atıldığı; bu sürecin 1945 yılında Ferdi Karaman isimli mühendisin işe katılmasıyla pekiştiği ifade edilmektedir. Bu durumda Paul Bonatz'ın iddia ettiği gibi eser sahibi olduğu mahkemece kabul görse bile, dava konusu eserler bakımından tek başına eser sahibi olmayabileceği açıkça ifade edilmiş fakat eseri birlikte bir araya getiren diğer eser sahiplerince dava açılmamıştır.”

‘SARAÇOĞLU MAHALLESİNDE BAKANLIK YETKİLİLERİ KOMİK DURUMA DÜŞMEKTEDİRLER’

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bir ülkenin Kültür Bakanlığı, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan ve her bir ağacı, binası ve alanı tescilli kültür varlığı olan mimarlık tarihinde Paul Bonatz’ın eseri olarak literatüre geçmiş kültür varlığı Saraçoğlu Mahallesi için, Bonatz’ın eser sahibi olduğuna dair belge yok; olsa da, tek başına yapmadı diğerleri de dava açmadı gibi akıl almaz yaklaşımla bir skandala imza atmıştır. Saraçoğlu Mahallesi, Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanıdır. Mimarı Paul Bonatz’dır. Bugün rant odaklı bir şekilde, inşası süren uygulamalar ise müellifinin varislerinin izni alınmadan sürdürülen sözde restorasyondur. Bakanlık yetkilileri bu ek beyanla komik duruma düşmektedirler. Saraçoğlu Mahallesi’nin özgün bir şekilde korunmasına yönelik mücadelemiz devam edecek ” dedi.(DUVAR)

Etiketler ANKARA SARAÇOĞLU