Bakanlıktan 'müzik susmasın' kararı: Destek bir ay daha uzatıldı

Küresel salgın sürecinin olumsuz etkilerini azaltabilmek üzere “Müzik Susmasın” sloganıyla başlatılan projede süre bir ay daha uzatıldı. 14. ayına giren pandemide müzisyenler yalnızca bin lira alacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Küresel salgın sürecinden en çok etkilenen alanlardan biri olan müzik sektörünün, devlet desteğinden mahrum bırakılmasının ardından ortaya çıkan tepki ve çağrıların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın “Müzik Susmasın” sloganıyla başlattığı projede süre bir ay daha uzatıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının müzik meslek birlikleri, dernekler ve ilgili sendikayla başlattığı kampanyadan faydalananlar mayıs ayında da destek alacaklar. Bakan Ersoy "Müzik emekçilerimiz için 'MüzikSusmasın' sloganıyla başlattığımız projede destek süresi mayıs ayı da dahil edilerek 5 aya çıkarıldı. Bugüne kadar olan toplam destek miktarı ise yaklaşık 156 milyon liraya ulaşacak. Hayırlı olsun" dedi. 

14. AYINA GİREN PANDEMİDE DESTEK 5 AYDIR VERİLİYOR

Bakanlığın “Müzik Susmasın” projesi kapsamında aldığı bu yeni kararla, projeden faydalananlara verilen destek 5 aya çıkmış olacak. Destekler, mayıs ayı itibarıyla toplamda yaklaşık 156 milyon liraya ulaşacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter hesabındaki paylaşımında şunları kaydetti:

"Bakanlığın 'Müzik Susmasın' projesi kapsamında aldığı bu yeni kararla, projeden faydalananlara verilen destek 5 aya çıkmış olacak. Destekler mayıs ayı itibarıyla toplamda yaklaşık 156 milyon liraya ulaşacak.

BİN LİRA ALAN MÜZİSYENLERİN PROJELERİ DİJİTAL OLARAK ARŞİVLENECEK 

Haftalık veya günlük yevmiye ücretiyle çalışan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar başta olmak üzere, işini kaybeden veya işleri durma noktasına gelen ses ve enstrüman sanatçıları ile sektör çalışanlarının projeye katkıları karşılığında destek verilen projede, aynı zamanda üretilen eserlerin geleceğe aktarılması için dijital bir arşiv oluşturuluyor. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)