Bakanlıktan MHRS genelgesi: 5 dakikada bir muayene yapıldığı söylentilerine sebep olmayın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla MHRS genelgesi yayımlandı. Genelgede, “5 dakikada bir muayene yapıldığı söylentilerine sebep olacak uygulamalardan sakının” denildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Merkezi Hekim Randevu Sisteminin (MHRS), hasta memnuniyeti öncelenerek etkin bir şekilde kullanılması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzalı genelge yayımladı.

81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen genelgede, hekim çalışma cetvellerinin planlanması, uygulanması ile polikliniklerde randevulu muayene süreçlerinin takibi ve hizmete erişim konularında planlamanın hassasiyetle yapılması vurgulandı.

‘5 DAKİKADA BİR MUAYENE YAPILDIĞI SÖYLENTİLERİNE SEBEP OLACAK UYGULAMALARDAN SAKINILMALI’

Bu kapsamda yayımlanan genelgede şu maddelere uyulması talep edildi:

1) Sağlık tesislerinde aktif görev yapmakta olan hekimlerin aylık çalışma programları nitelikli bir şekilde planlanmalıdır.
2) Sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıracak şekilde az zamanda çok hasta bakılarak değil yaygın poliklinik hizmeti planlanarak randevulu muayene kapasite artırımı sağlanmalıdır.
3) Muayene süresi hekime ve ilgili branşın özelliğine göre değişebildiğinden randevu aralıkları en etkili şekilde hekimlerimiz tarafından oluşturulmalı ve başhekimliklerimizce onaylanmalıdır. Kamuoyunda gündem olduğu gibi 5 dakikada bir muayene yapıldığı şeklindeki söylentilere sebep olacak uygulamalardan sakınılmalıdır.
4) MHRS’ye esas poliklinikler için tüm hekimlerin 30 günlük tanımlı çalışma cetveli olmalı, periyodik olarak güncellenmeli ve sistemdeki görünürlüğünün 15 günün altına düşmemesi sağlanmalıdır.
5) İhtiyaç duyulması halinde mesai dışı poliklinik hizmeti sunulmalıdır.
6) Bakanlığımız SİNA ekranlarından MHRS verileri İl Sağlık Müdürlükleri ve Başhekimliklerce takip edilerek gerekli tedbirler alınmalıdır.
(DUVAR)