Bakanlık, Ziraat Bankası’nın yılan hikâyesine dönen arazilerinde yargıyı beklemiyor: Bu neyin acelesi?

Yargı sürecini beklemeyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Demirören Holding’in ödemediği krediye karşılık Ziraat Bankası’na devrettiği arazilerde 18. madde uygulaması yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Demirören Holding'e verdiği 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon liralık kredilere karşı Ziraat Bankası'na geçen İstanbul Göktürk'teki arazilerde yargı sürecini beklemeden 18. madde uygulamasını yaptı. Uygulamayla birlikte imara açılan golf sahası arazilerinin parsel sınırları belli oldu. Bölge halkının rezerv yapı alanı ve imar planlarının iptaline ilişkin açtığı dava ise sürüyor.

Bakanlık, Göktürk’te Kemer Country yerleşkesi içindeki golf sahası olarak kullanılan arazileri İBB'nin mahkeme kararı doğrultusunda 'özel spor alanı'na almasına karşın imara açmıştı. Bölgeyi deprem kanunu kapsamında belirlenen riskli alanlara karşılık yeni yerleşim alanları olarak kabul edilen "Rezerv Yapı Alanı" kapsamına almıştı. Böylelikle de alanda plan yapma yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınarak bakanlığa aktarılmış olmuştu. Bölgede imar planı sürecinde yetkili kurum da bakanlık olarak belirlenmişti. Bölge halkı ise hem bakanlığa itirazda bulunmuş hem de bakanlık kararının iptali istemiyle dava açmıştı.
Bakanlık söz konusu alana ilişkin geçen günlerde küçük ve büyük ölçekli planlarda onama sınırı değişikliğine gitmişti. Yayımlanan harita incelendiğinde asıl itiraz konusu olan ve irtifak haklarının tapuya şerh edildiği belirtilen büyük alanlara ve halen golf sahası olarak kullanılan arazilere dokunulmadığı görülüyordu.

'İLAN ASKIYA ÇIKTI'

Bakanlık bu değişikliğin ardından bugün akşamüzeri söz konusu arazilere ilişkin yeni bir ilan yayımladı. Söz konusu arazilere ilişkin imar kanununun 18. madde hükümlerince hazırlanan imar uygulamasını onayladı ve askıya çıkardı. Bu uygulama ile imara açılan ve üzerinde golf sahası bulunan arazilerin sınırları belirlenmiş, düzenleme ortaklık payı kesintileri yapılmış imar uygulamasına 1 ay içinde itiraz edilebilecek.

İtiraz sürecinin ardından uygulama kesinleşirse yapı ruhsatı alınmasının önü açılmış olacak. 

NE OLMUŞTU?

Demirören Holding, Ziraat Bankası'ndan aldığı 300 milyon dolar ve 1 milyar 118 milyon lira krediye karşılık Göktürk Mahallesi Kemer Country’de, üzerinde golf sahalarının bulunduğu ait arazilerini ipotek ettirdi. İpotekten kısa bir süre sonra 4 Eylül 2018’de, araziler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açıldı. Bakanlığın hazırladığı imar planlarıyla alana ortalama 200 metrekare büyüklüğünde 306 konut yapılması sağlandı. Bu bölüm yaklaşık 26 futbol sahasına denk geliyordu.

DEMİRÖREN KREDİLERİ ÖDEMEDİ

Bölgede yaşayanlar, bakanlığın kararına karşı çok sayıda dava açtı. 2019’da mahkeme, planın iptal edilmesine karar verdi. Bakanlık ise planda bazı düzenlemeler yaparak tekrar askıya çıkardı. Bölge halkı, bu plana karşı da dava açtı. Bu sırada Demirören kredi borcunu ödemediği için söz konusu ipotekli araziler, Ziraat Bankası’na devredildi.
Bakanlığın söz konusu arazileri imara açan planı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verilmişken, Ziraat Bankası arazileri 20 Şubat 2020’de satışa çıkardı. İlan açıklamalarında çoğunluğu 'konut' alanında kaldığı ifade edilen araziler için on milyonlarca lira istendi. Bölgede yaşayanlar, bankaya bir ihtarname çekerek satışı durdurdu.
Bunun üzerine banka, üzerinde golf sahalarının bulunduğu toplam sekiz parseli, 15 milyon liraya eski sahibi Demirören'e kiraladı. Tüm bu süreç Sayıştay’ın 2020 denetim raporuna da yansıdı.