Bakan Yardımcısı Nebati: Hiç kimse ben 20 yıl öncesiyle aynı yaşıyorum demiyor

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, “Bugün toplumda hiçbir fert ben 20 yıl öncesiyle aynı yaşıyorum demiyor. Standartları oradan şuraya getirdik ve kimsenin başına da kakmıyoruz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Birimi'nce İstanbul'un 39 ilçesinde düzenlenen "Ekonomi Buluşmaları" toplantısı, Avcılar'daki buluşma ile devam etti.

Toplantıda konuşan Nureddin Nebati, Türkiye’nin korona virüsü (Covid-19) salgını döneminde aldığı tedbirlerle pek çok ülkeye kıyasla pozitif ayrıştığını, IMF kaynaklarına göre, 2005 yılında Türkiye'nin satın alma gücü paritesine göre dünyada 17'nci sıradayken, 2021'de ise 11'inci büyük ekonomi konumuna geldiğini belirtti.

'MİLLET STANDARTLARI YÜKSELTTİĞİMİZ İÇİN BİZE DESTEK VERİYOR'

AK Parti iktidarı döneminde hayat standartlarının yükseldiğini savunan Nebati, “Yandık, bittik diyenler var. 20 yıl öncesindeki yollar, kullandığımız araçlar, havaalanı, hastaneler, okullar, kıyafetlerimiz, yemeniz, içmeniz aynı mı? Bugün bu toplumda hiçbir fert ben 20 yıl öncesiyle aynı yaşıyorum demiyor. Standartları oradan şuraya getirdik ve kimsenin başına da kakmıyoruz” dedi.

“Millet bu standartlarımızı yükselttiğimiz için zaten bize destek verdi, 19 yıldır bu ülkeyi yönetiyoruz” diyen Nebati, “Bu standartları şimdi biraz daha yükseltmek için gayret gösteriyoruz. On birinci ekonomiden ilk ona girmeyi hedefledik ve gireceğiz Allah'ın izniyle. Hedefimiz bu, çünkü Türkiye'ye yakışan zaten bu ve bu ülkeyi Allah'ın izniyle de hiç kimse durduramayacaktır” ifadelerini kullandı.

'FAİZ BASKISINI AZALTACAK TEDBİRLER ALDIK'

Fazi baskısını azaltacaklarını belirten Nebati, “Faiz baskısını azaltacak tedbirler aldık ve faiz baskısının azalmasıyla beraber attığımız her adımla güçlenerek yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararına da değinen Nebati, şöyle devam etti:

"Bize öğretilmiş temel bir şey var, 'Efendim faiz, manşet enflasyonun üstünde olması lazım…' Acaba dünyada bize manşet enflasyonun üzerinde faiz uygulayın diyenler, hangi oranları kullanıyorlar? Enflasyonun üzerinde mi altında mı? Öğretilmiş bir şey var. Bunu yapacaksınız, tamam yaptık. Ama şimdi diyoruz ki biz geçen yıl aldığımız tedbirlerle bu ülkeyi ayakta tuttuk ve dünyadan pozitif bir şekilde farklılaştırdık. Değiştirilmemesi gereken bir kuralmış gibi bize öğretenlere diyoruz ki 'Biz yeni bir şey söylüyoruz. Bu yeni söylediğimiz şeyin de bir altyapısı var, karşılığı var.' Bizim için önemli olan birilerinin ne söylediği değil. Ekonomiyi canlı tutmak, işverenlere bereketli bir kazanç sağlamak, çalışanların da çalışma azmini yitirmeyecek şekilde işlerine gitmesini sağlamaktır.”

'FABRİKALAR ÇARKLARINI DÖNDÜRÜYOR, İŞLER YOLUNDA DEVAM EDİYOR'

İşverenlerle de görüşmeler yaptıklarını aktaran Nureddin Nebati, “Fabrikalar çarklarını döndürüyor, işler yolunda devam ediyor. Döviz fiyatları yükseldi, bunun elbette ki bir etkisi olacaktır. Ama biz bu etkileri giderecek her türlü tedbiri alıyoruz” dedi.

'MERKEZ BANKASI'NIN DÖVİZ REZERVLERİ 128 MİLYAR DOLARA ULAŞTI'

Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin 128 milyar dolar seviyesine ulaştığı söyleyen Nureddin Nebati, “Birkaç ay evvel neredeyse sokaktaki vatandaş bile soruyordu nerede 128 milyar dolar diye. Şu anda 128 milyar dolar rezervimiz var. Sordular bir dönem, bunu ne yaptınız? Ülkenin yedek akçesini, kara gün parasını nasıl harcarsınız dediler…Geçen yıl kadar kara bir gün var mıydı Türkiye’de ve dünyada. Merkez Bankası rezervleri düşmüştü, bu olabilir. Ama şu anda 128 milyar dolar seviyesinde” açıklamasında bulundu. (İSTANBUL/AA)