Bakan Şimşek: Cari açığımızı çok yüksek enerji faturasına rağmen kapatmamız gerekiyor

Teknofest'in kapanış törenine katılan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, " Bizim katma değeri yüksek ürünler üretip, cari açığımızı çok yüksek enerji faturasına rağmen kapatmamız gerekiyor" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek (sağda), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır (sol 2), T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar (sağ 2), ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün (solda)
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'da düzenlenen Teknofest'in kapanış törenine katıldı.

 

AA'ya konuşan Şimşek, Teknofest ile ilgili, "Önemli olan bundan önceki süreçler. Burası nihai bir şölen. Öncesinde ben biliyorum ki ülkenin dört bir köşesinde sınıflarda buna yönelik hazırlıklar var. Bu hazırlıklar zamanla bilim aşkına, bir inovasyona, bir buluşa dönüşecek, esas olan da bu. Türkiye'nin savunma sanayinde en güzel örneği de ASELSAN. Geldiği seviyeyi görmek açısından çok kritik. Çok etkilendim" değerlendirmesinde bulundu.

 

'TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ ÇOK PARLAK'

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün'ün bazı teknolojiler konusunda kendisine bilgiler aktardığını dile getiren Şimşek, bunların "çok özgün, çok ileri, dünyada birkaç ülkenin ancak üretebildiği teknolojiler olduğunu" söyledi ve "Bu ülkemizin bekası açısından da çok değerli. Bir taraftan havacılık ve savunma sanayinde geldiğimiz noktayı görmek açısından bir taraftan da çocuklara bu merakın ve bilim aşkının aşılanması noktasında çok değerli. Dolayısıyla emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Tebrik ediyorum, olağanüstü bir başarı" diye konuştu.

Şimşek, "Türkiye'de başarı için bütün ekosistem yerli yerinde" diyerek, "Ben inanıyorum ki Türkiye'nin geleceği çok parlak. İnşallah katma değeri çok yüksek ürünler üreteceğiz ve böylece bazı makro ekonomik sorunlarımızı da çok rahat aşacağız. Bu etkinliklerin getireceği ürünler sayesinde aşacağız çünkü savunma sanayinin geldiği noktayı biliyoruz. Bizim katma değeri yüksek ürünler üretip, cari açığımızı çok yüksek enerji faturasına rağmen kapatmamız gerekiyor. Ben bu etkinliğin bu şölenin bu festivalin bunda katkısının çok büyük olacağına inanıyorum. Türkiye'nin geleceği çok parlak" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)