Bakan Pakdemirli: Birkaç sene çiftçimizin zarar etme ihtimalini görmüyorum

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Her hâlükârda gübre, mazot ve diğer maliyetler dünyada da arttığı için maliyetler yüksek olacak ve yüksek maliyetlerle üreten çiftçimiz malını zarar etmeden satacak.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis’e hitap eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre, mazot ve diğer maliyetlerin yüksek olmasının çiftçinin malını zarar etmeden satmasına neden olacağını savundu.

'ÇİFTÇİYİ MEMNUN ETTİK' DİYEN PAKDEMİRLİ’YE: MİLLET MALINI DÖKÜYOR, MALINI

 2021 yılında iklim değişikliğinin en çok tarım, orman ve su alanlarını etkilediğini, yaşanan kuraklıkla ilgili de elden geldiğince çiftçinin desteklendiğini söyleyen Bakan Pakdemirli, “651 bin çiftçimiz için bir tedbir paketi hazırladık, bu da 2,6 milyar lira. Bu 2,6 milyar lirayı da aralığın ikinci yarısından itibaren ödemeye başlıyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminde çok iyi bir müdahale alım politikasıyla çiftçiyi memnun ettiklerini, alın teri ve emeğe sahip çıktıklarını söyleyen Bekir Pakdemirli’ye CHP sıralarından itiraz geldi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Millet malını döküyor, malını” karşılığını verdi.

'GELEMEZSİNİZ AMA YARIN BİR GÜN İKTİDARA GELİRSENİZ TÜİK DE LAZIM'

Seçilmiş ürünlerde fiyat durumuna ilişkin bilgi veren Pakdemirli, “Bu hasat dönemi için buğdayı 1,71'e çiftçimiz mal etti, ortalama 2,5 liradan sattı. Arpayı 1,85'e mal etti, 2,36'dan sattı. Mısırı 1,48'den mal etti, ortalama 2,60'dan sattı” ifadelerini kullandı.
Bakan Pakdemirli’nin bu sözlerine karşılık “Bu rakamları da TÜİK'ten mi aldınız” diye soran İYİ Parti İzmir Milletvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu’na cevap veren Pakdemirli, “Bu devletin kurumları herkese lazım arkadaşlar. Gelemezsiniz iktidara ama yarın bir gün iktidara gelirseniz TÜİK de lazım, orman da lazım, diğerleri de lazım” şeklinde konuştu.

 

'YÜKSEK MALİYETLE ÜRETEN ÇİFTÇİMİZ MALINI ZARAR ETMEDEN SATACAK'

Bakan Pakdemirli, konuşmasında, “Önümüzdeki birkaç senede çiftçimizin bir zarar etme ihtimalini görmüyorum” dedi ve ekledi: “Çiftçi için geleceğe yönelik risklerden bir tanesi emtia fiyatlarının geriye doğru gelmesidir ama 2022 hasat dönemi için bu gözükmüyor çünkü her hâlükârda gübre, mazot ve diğer maliyetler dünyada da arttığı için maliyetler yüksek oluşacak ve bu yüksek maliyetlerle üreten çiftçimiz malını zarar etmeden satıyor olacak. 2002'de çiftçimiz tefecinin elindeydi arkadaşlar, tefecinin elindeydi. Biz onları tefeciden kurtardık ve 2017'de bakın, gayrisafi yurt içi hasıla tarımsal 189, geçen yıl 337, ne kadar artmış? Yüzde 78 hasıla artmış. 2017'de tarımsal krediler ne kadar? 97 milyar. Peki, 2020'de ne kadar? 141 milyar. Ne kadar artmış? 45,4; bunun anlamı şu: Çiftçimiz artık para kazanmaya başlamış ve verimli bir şekilde ödemelerini yapıyor, borçluluğunu azaltıyor. Toplam kredilerin gayrisafi yurt içi hasılaya oranı 2017'de yüzde 51'den 2020 itibarıyla yüzde 42'ye gerilemiş yani anlatıldığı gibi, sizin çizdiğiniz gibi bir resim burada yok.”

'YANGINLARI BİZ ÇIKARMADIK AMA BİZ SÖNDÜRDÜK, FATİHA OKUMAYI ÖĞRENİN ÖNCE'

Türkiye’de bu yıl içinde meydana gelen yangınlara ilişkin de konuşan Bakan Pakdemirli, 15 günde 554 yangınla mücadele etmek zorunda kaldıklarını, bu süreçte filolarına 70 helikopter, 18 uçak kattıklarını ifade ederek, “Biz diğer ülkelere nasıl yardım ettiysek diğer ülkelerden yardım istedik ve yardım geldi” dedi.
Pakdemirli'nin “Bir yandan yangını söndürmeye çalışırken, bir yandan da ateşe benzin dökenlerle mücadele etmek zorunda kaldık” sözlerine muhalefet sıralarından tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, “Sayın Bakan, ormanlar cayır cayır yanarken seyrettiniz” diye konuştu.
Bunun üzerine Pakdemirli, “Yangınları biz çıkarmadık ama biz söndürdük. Başarımızın en önemli unsuru orman kahramanlarımızdır” dedi.
CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı ise, Pakdemirli’ye “O emekçiler olmasaydı, daha da yanacaktı! Onların sırtından siyaset yapmayın” diye karşılık verdi. Pakdemirli ise, “Yangınları söndürmek için can verdik, bir Fatiha okumayı öğrenin önce, önce bir Fatiha okuyun da ondan sonra konuşalım” dedi.