Bakan Nebati'den 'dar gelirli' düzeltmesi: Gelirleri artıracağız

Bakan Nebati'den, "Bu sistemde dar gelirliler hariç firmalar, ihracatçılar kâr ediyor" sözlerine düzeltme gibi açıklama geldi: Gelirleri artırıcı tedbirleri hayata geçireceğiz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, artan enflasyon karşısında dar gelirlilerin alım gücünü korumak için 'yoğun' çaba sarfettiklerini öne sürdü. "Vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm tedbirleri hayata geçireceğiz" diyen Nebati, ekonomi politikalarının tasarlanma aşamasında göz ardı etmedikleri temel konulardan birinin de dar ve sabit gelirliler olduğunu söyledi.

'ENFLASYONLA BÜYÜMEYİ TERCİH ETTİK' DEMİŞTİ

Bakan Nebati'nin bu açıklamasının, AK Parti'nin Kızılcahamam kampında söylediği aktarılan "Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar" sözlerinin ardından gelmesi dikkat çekti.

'REFAH SEVİYESİNİ ÖNCELEDİK'

Bakan Nebati eleştirilere neden olan bu değerlendirmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ekonomi politikalarının esasının 'yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyümeyi sağlamak, yüksek katma değerli üretimi teşvik ederek ürettikçe büyümek ve büyümenin getirilerini toplumun tüm kesimlerine yansıtmak' olduğunu ifade etti.

Ekonomi politikalarının tasarlanma aşamasında 'asla' göz ardı etmedikleri temel konulardan birinin de dar ve sabit gelirli vatandaşların gelir düzeyini artırmak, refah seviyesini yükseltmek ve bu doğrultuda gerekli uygulamalarla tedbirleri ivedi şekilde hayata geçirmek olduğunu anlatan Bakan Nebati, şu açıklamayı yaptı

"Dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızı korumak amacıyla sosyal desteklerden vergi indirimlerine, tarımsal desteklerden enerji sübvansiyonlarına kadar gerekli tüm tedbirleri alarak vatandaşlarımızın gelir düzeyini ve refah seviyesini korumayı önceliklendirdik.

Uyguladığımız politikalar ile artan enflasyon karşısında özellikle gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için yoğun çaba sarf ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak toplumsal refahı artıracak, emeğin ve alın terinin ne kadar değerli olduğunun bilinciyle vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm tedbirleri hayata geçireceğiz."

(EKONOMİ SERVİSİ)