Bakan, ‘hekim terkleri azaldı’ dedi, TTB randevulara dikkat çekti

Sağlık Bakanı Koca, istifa eden hekim sayısında azalma olduğunu ve memuriyete dönenlerin arttığını söyledi. TTB İkinci Başkanı Ökten, “Kışkırtılmış sağlık sorunu sürüyor, istihdam sorunu var” dedi.

Google Haberlere Abone ol

Nur Kaplan

ANKARA – Pandemi döneminde çalışma koşulları ağırlaşan hekimler ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmesi için aylarca eylem yaptı. Tabiplerin g(ö)revlerinin yaşandığı süreçte bazı hekimler yurt dışına gitmek için TTB’den iyi hal belgesi alırken, çok sayıda hekim de kamudan istifa etti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz eylül ayında ‘Ek Ödeme Yönetmeliği’ ile hayata geçirilen ‘Beyaz Reform’ sayesinde istifa eden hekim sayısında azalma olduğunu, memuriyete dönen hekim sayısında ise artış yaşandığını söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, pandemi öncesi aylık ortalama 150 civarında uzman hekimin istifa ettiğini, 2022’de bu rakamın 300’lere kadar çıktığını, ‘Beyaz Reform’ sonrası istifayla ayrılan uzman hekim sayısının aylık iki haneli rakamlara düştüğünü belirtti.

HEKİM GÖÇÜ: BUNDAN SONRA GİTMEYECEK

Plan ve Bütçe görüşmelerinde CHP Balıkesir Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Doktor Fikret Şahin’in, “Sayın bakanım, bakınız, neden sizin yönettiğiniz Sağlık Bakanlığı döneminde bu kadar fazla sayıda hekim yurt dışına gidiyor?” sorusu üzerine Bakan Koca, “Bundan sonra gitmeyecek” yanıtını verdi.

Bakan Koca’nın “Bundan sonra gitmeyecek” sözlerinin yanında Türk Tabipleri Birliği’nin her ay açıkladığı yurt dışında çalışma vizesi anlamına gelen ‘İyi Hal Belgesi’ne başvuran hekim sayısında son 10 yılda yüksek bir artış söz konusu. 2012 yılında ‘İyi Hal Belgesi’ alan hekim sayısı 59 iken, sağlık çalışanlarının istifa ve emeklilik haklarının kısıtlandığı 2020 yılında bu sayı 931’e çıktı. 2021’de belge talep eden hekim sayısı bin 405 iken, 2022’nin ilk 10 ayında 2 bin 153 hekim TTB’den ‘İyi Hal Belgesi’ aldı.

‘TEMEL SORUNLARI ÇÖZMEDEN SAĞLIK SİSTEMİNİ İYİLEŞTİREMEZSİNİZ’

Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “hekim istifaları azaldı” açıklamasını değerlendirdi. Hekim istifalarının azalmasının hekim açığının kapatıldığı anlamına gelmediğini, 'Beyaz Reform’un yararlarını görmek için daha çok erken olduğunu söyleyen Ökten, “Hekim sayısını arttırarak sağlık sistemindeki sorunları çözemezsiniz. Hekimlerin çalışma koşullarının düzeltilmesi, sağlıkta şiddetin engellenmesi için şiddet yasasının çıkarılması lazım. Temel sorunları çözmeden sağlık sistemini iyileştiremezsiniz” dedi ve şöyle devam etti:

“10 bin hekim kamudan ayrıldı. Randevular, ameliyat randevuları hala aylar sonrasına veriliyor. ‘Beyaz Reform’ sağlık sistemindeki sorunları çözmüşse aylar sonrasına verilen randevuların ortadan kalkması lazım. Ülkede istihdam sorunu var. Aile hekimliği olarak bilinen birinci basamağın kuvvetlendirilmesi lazım ki, koruyucu sağlık hizmeti ön plana geçsin. Ne kadar uzman hekim yetişirse yetişsin bu var olan sorunların çözüleceği anlamına gelmiyor. Hekimler, bizden halen yurt dışına çıkış belgesi alıyorlar.”

‘KIŞKIRTILMIŞ SAĞLIK SİSTEMİNİN TÜMÜYLE DEĞİŞMESİ LAZIM’

Sağlık sisteminde ‘kışkırtılmış’ bir durumun yaşandığını ve bu sistemin tümüyle değişmesi gerektiğini söyleyen Ökten, Beyaz Reform ile sağlık çalışanlarının ekonomik ve özlük hakları bakımından bazı iyileştirmeler yapıldığını ancak sonrasında ‘ek randevu’ ve ‘yedek hasta’ sisteminin hayata geçirilerek hekimlerin iş yükünün arttırıldığını ifade etti. Ökten, şunları kaydetti:

“Dünya literatüründe olmayan ‘ek randevu’, ‘yedek hasta’ gibi kavramlar getirdiniz. Mesaiden sonra hekimlerin çalışmalarının önünü açarak çalışma koşullarını daha kötü hale getirdiniz. Halkın nitelikli sağlık hizmeti almasını 5 dakikaya sıkıştırarak azalttınız. Kışkırtılmış sağlık politikasını azaltıcı hiçbir şey yapılmadı.”