Bakan Bayraktar'dan İliç açıklaması: 400 bin kamyon gerekli

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bölgedeki toprağın 10 milyon metreküp olduğunu hatırlatarak, arama çalışmaları için 400 bin kamyona ihtiyaç olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Erzincan İliç'te uzmanların uyarılarına rağmen işletilmesine izin verilen Anagold Madencilik'e ait Çöpler Maden Sahası'nda meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan 9 işçiden hala haber yok

Arama kurtarma çalışmalarına ilşikin bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, heyelan alanında 400 bin kamyonluk toprak kütlesi olduğunu söyledi.

Bayraktar "10 milyon metreküplük bir toprak kitlesi var. Bunu elimizde imkan olsa ve kaldırmaya kalksak en az 400 bin kamyona ihtiyacımız var" diye konuştu.

Bayraktar'ın verdiği bilgilere göre arama kurtarma çalışmaları metal dedektörleri ve dron radarlarla belirlenen bölgelerde sürüyor.

'HEYELAN TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR'

Bayraktar'ın açıklaması şöyle:

“En az 400 bin kamyona ihtiyaç var. Biz özellikle işçi kardeşlerimizin olduğunu tahmin ettiğimiz yerlerde arama yapıyoruz. Burası halen çalışan bir yapı yani heyelan tehlikesi halen devam ediyor. AFAD ekiplerine zarar gelmemesini önemsiyoruz, dolayısıyla çok dikkatli bir şekilde arama faaliyeti yürütüyoruz. O yüzden çalışmalar zaman alıyor.

 Çevresel etkinin ne olacağı konusunda bütün ilgili kurumlarımız, başta Çevre, Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığımız, Tarım Orman Bakanlığı'na bağlı Devlet Su İşlerimiz yoğun çalışmalarını yaptılar. Bütün planlamalarımız halk sağlığına, çevreye zarar vermeyecek, Fırat Havzası'na zarar vermeyecek şekilde gerekli tedbirleri aldık, alıyoruz.

Bu bölge ve maden özelinde ciddi bir rehabilitasyon süreci bundan sonraki aşama.

Bu işin kök sebeplerinin ne olduğuyla alakalı müfettişlerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar.

Nerede eksik veya yanlış yapıldı, ortaya çıkaracağız. Kimlerin sorumluluğu varsa onların yargı önüne çıkmasını temin edeceğiz.

'ŞİRKETİN TEMSİLCİLERİ BURADA DEĞİLLER'

Buradaki işletmeci şirketin yönetim düzeyinde özellikle bir zaafiyet içerisinde olduğunu görüyoruz. Hala söz konusu yabancı şirketin temsilcileri burada değiller. Bu konuya arama kurtarma sürecini bitirdikten sonra yoğun bir şekilde bakacağız."

'İZİN SÜRECİNDE SIKINTI YOK'

Bayraktar konuyla ilgili bir soru üzerine "Bu tesisin izinleri ile alakalı sürecinde herhangi bir sıkıntı yok. Gerekli izinler ilgili tüm kurumlardan alınmış gözüküyor. Ama uygulama noktasında ilgili bakanlıklar soruşturmayı yürütüyor. Bunların neticelerini en kısa zamanda alıp sizlerle paylaşacağız. Hiçbir şeyin üstünün örtülmeyeceğini söyleyebiliriz" cevabını verdi.

(HABER MERKEZİ)