Bakan açıkladı: İstanbul’un bakir alanlarında tarım yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İstanbul’un kullanılmayan arazilerinde tarım yapılacağını açıkladı. Kirişçi, "İstanbul'un çevresindeki ilçelerde bakir alanlar var. Üretici de var" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerdeki boş arazilerde ‘’kent tarımına’’ başlanılacağını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu uygulama ile ucuz gıda üretileceğini iddia etti.

Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör’e konuşan Kirişçi, uygulama sayesinde iklim değişikliğine sebep olan unsurları ortadan kaldırılacağını ve köyden kente göçün de engelleneceğini öne sürdü.

'KENT TARIMINI UYGULAMAYA BAŞLIYORUZ'

Uygulanmaya başlanacak tarımın sanayileşmeye neden olmayacağını dile getiren Kirişçi, "Kent tarımını uygulamaya başlıyoruz. Nüfusun kümelendiği yerlerde aynı zamanda üretim alanlarını da koruyor olmamız gerekiyor. Her yeri sanayileştireceğiz diye bir şey olmaz" dedi.

Güngör’ün, "Nerelerde uygulanacak bu kent tarımı?" sorusuna üç büyük ili sıralayan Kirişçi, İstanbul ili için Çengelköy, Şile, Çatalca, Beykoz, Silivri ilçelerini örnekledi:

"Bir kilo domates Antalya'dan İstanbul'a 800 kilometre yol yaparak geliyor. Hem tazeliğini kaybediyor hem de ulaşım maliyeti fiyatın üzerine biniyor. Yolda da yüzde 25 fire veriyor. Bunun da maliyeti fiyata yansıyor. Üstelik, egzoz emisyonu da havayı kirletiyor. Halbuki, İstanbul'un çevresinde Çengelköy, Şile, Çatalca, Beykoz, Silivri var. Buralarda bakir alanlar var. Üretici de var. Çatalca'da domates yetiştiren kardeşimiz doğrudan ürünü lokantalara, evlere dağıtabilir. Bu yolla, vatandaş hem taze, hem az maliyetli ürün yiyecek. İklim değişikliğine sebep olan unsurları ortadan kaldıracaksınız ve köyden kente göçü de engelleyeceksiniz." (HABER MERKEZİ)