Bahçeli: HDP’nin kapısına açılmamak üzere kilit vurulmalı

MHP lideri Devlet Bahçeli, HDP'nin kapatılması çağrısı yaptı. Bahçeli, “HDP’nin kapısına açılmamak üzere kilit vurulmalıdır. Yani demem odur ki, HDP’yi Türk siyasetinin taşıma ve hazmetme kapasitesi dolmuştur” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Twitter hesabından açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde aralarında siyasetçi, yazar ve akademisyenlerin olduğu 805 ismin yayınladığı bildiriye tepki gösterdi.

Bahçeli, “Yine bildik aydın müsveddeleri, kiralık kalem, sözde gazeteci ve kimliksiz akademisyenlerden mürekkep 805 çürük şahıs sipariş bir zillet bildirisine ortaklaşa imza atmışlardır. İhanet masasının başında mama kuyruğuna girmişlerdir” dedi.

Bildirideki “Özellikle siyasîleri içerecek bir af çıkarılmadan Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına rağmen tutsaklıkları sürdürülen muhalif aydınlar, siyasetçiler özgürlüklerine kavuşturulmadan, hiçbir reform söyleminin inandırıcı olamayacağını ifade ediyoruz” sözlerini hatırlatan Bahçeli, Nasıl olsa dilin kemiği, bölücülerin karakter ve keyfiyeti yoktur. Bölücülük pervasızdır, pişkindir, pisliktir. Bölücülük medyada, üniversitede, belediyede, Meclis’tedir” ifadelerini kullandı.

HDP'li vekillerin TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında yaptıklarını konuşmalarının “nefret ve zehir saçan üslup” kullandığını savunan Devlet Bahçeli, şöyle devam etti:

“HDP isimli husumet ve hıyanet oluşumu demokrasinin ardına saklanarak, özgürlük ve insan hakları sığınığına yuvalanarak Türkiye’ye meydan okumaktadır. HDP bir terör sorunudur, bölücülük yuvasıdır, fitne tezgahıdır, demokratik güvenliğimize doğrulmuş melun bir silahtır. Adalet ve hukuk mutlak surette devreye girmeli, HDP’nin kapısına açılmamak üzere kilit vurulmalıdır. Yani demem odur ki, HDP’yi Türk siyasetinin taşıma ve hazmetme kapasitesi dolmuştur.”

Hükümetin reformlar yapılacağı açıklamalarına değinen Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

REFORM SEFERBERLİĞİNE AÇIK ÇEK VERİYORUZ: Anlaşıldığı üzere, 2021 reform yılı olacaktır. Bizim de arayış ve özlemimiz budur. Hukuktan ekonomiye, daha doğrusu hayatın her alanında 2023 vizyonuna muvafık ve müzahir bir reform seferberliğine sonuna kadar destek olacağımızın güvence ve sözünü açık çek olarak veriyoruz.

UZAYAN DAVALAR SÜRATLE KARARA BAĞLANMALI: Zillet ittifakının istismar kozları elinden alınmalıdır. Uzayıp giden davalar süratle karara bağlanmalıdır. Terörist Demirtaş veya Sorosçu Kavala hakkında karar oluşmalı, hukuken suçlu olup olmadıkları da teyit ve tescil edilmelidir. Yargı reformunun önceliği bu olmalıdır.

ADALETİN VERECEĞİ HER KARARA SAYGI DUYMAK İLKEMİZDİR: Cezaevinde tutuklu bulunan bir teröristten demokrasi abidesi çıkarma çabalarına bağımsız ve tarafsız Türk mahkemeleri geldiğimiz bu aşamada bir son vermelidir. Kim olursa olsun, muhatap şahısların hakkında Türk adaletinin vereceği her karara saygı duymak da temel ilkemizdir.

2021'DE TERÖRLE İLGİLİ TÜM DAVALAR SONUÇLANMALI: Terörist Demirtaş davasının bu kadar sürmesinin, mesela 16 Mart 2021'e ertelenmesinin makul bir nedeni var mıdır? Suç ve suçluyla gecikmeksizin mücadele edilmelidir. 2021 yılında terörle ilgili tüm davalar sonuçlanmalı, Türkiye bu bahsi hukuken kapatmalıdır.

SİSTEMİN KÖKLEŞMESİ İÇİN NE GEREKİYORSA YAPILMALI: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kökleşmesi, tam olarak yerleşmesi, var olan tüm kurum ve kurallarıyla devlet ve toplum hayatının kılcal damarlarına nüfuz etmesi maksadıyla ne gerekiyorsa yapılmalı, nasıl bir reform süreci öngörülüyorsa tatbik edilmelidir. (HABER MERKEZİ)