Bağımsız geliştiricilerin oyunları Web3’e taşınacak

Unipoly Games yerli geliştiricilerin, oyun stüdyolarının oyunlarını, Unipoly Coin token’ın kullanıldığı kendi blokzinciri altyapısıyla Web 3.0’a taşıyacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Oyun stüdyoları, geliştiriciler ve oyuncular için yeni bir ekonomik model oluşturan blokzinciri teknolojilerinin olanakları her geçen gün genişlerken, Web 3.0 odaklı oyunlara yönelik projelerin sayısı da arttı. Tahminler, blokzinciri oyun pazarının 2028'de 117 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını gösterdi.

Blokzinciri teknolojisinde yaşanan gelişmelerin sonucu olarak ortaya çıkan NFT, Web 3.0, metaverse gibi kavramlar, video oyun ekosistemine de yeni bir boyut getirdi. Blokzinciri olanaklarını kullanarak geliştirilen ve kendi kapalı devre ekonomik sistemini oluşturan Web 3.0 oyun projelerine yönelik ilgi de arttı. Merkeziyetsiz platformlar üzerine raporlar hazırlayan DappRadar'ın yılın başından bu yana izlediği veriler, Web 3.0 oyun projelerine yönelik yatırımların 1,84 milyarı aştığını gösterirken, oyun geliştiren ve yayımlayan teknoloji şirketi Unipoly Games kurucu ve CEO’su Emir Emad ve kurucu ortağı Onurhan Aydoğan, stüdyoların geliştirdiği oyunları blokzinciri altyapısıyla Web 3.0 ortamına taşımak ve bu açıdan Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek için kolları sıvadı.

Blokzinciri oyun pazarı 2028’de 117 milyar dolar büyüklüğe ulaşacak

IMARC Group tarafından hazırlanan raporda, blokzinciri oyun pazarının 2022'de 4,6 milyar seviyesinde olan değerini 2028'e kadar 117,5 milyar dolara taşıması beklendiği görüldü. Blokzinciri teknolojileri sayesinde oyun ekosisteminde güvenlik ve şeffaflığa yönelik artan farkındalığın ve NFT olanaklarının pazarın gidişatını şekillendireceği kaydedildi. Blokzinciri oyunların dağıtılmış defter teknolojisiyle çalıştığını, bu sayede hem stüdyolar ve geliştiriciler, hem yayın şirketleri, hem de oyuncular için güvenli bir finansal ekosistem de oluşturduğunu söyleyen Unipoly Games CEO’su Emir Emad, “Pek çok sektörde konuşulduğu gibi, oyun sektöründe de Web 3.0’ın şekil vereceği bir gelecekten söz etmek mümkün. Unipoly Games olarak casual ve masaüstü oyun geliştirme ve yayımlama deneyimini, 1 yıldır Web 3.0 tabanlı oyunlara taşıyoruz. Türkiye’de de bir ilki gerçekleştirerek, yerli geliştiricilerin, oyun stüdyolarının oyunlarını, Unipoly Coin adını verdiğimiz token’ın kullanıldığı kendi blokzinciri altyapımızla Web 3.0’a taşımalarına destek olacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler OYUN BLOKZİNCİR