BAE, Güney Kore'den hava savunma sistemi satın alacak

Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore'den hava savunma sistemi almak için yapılan görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Kore hava savunma sistemi M-SAM'ı almayı planladığını ve bu konuda nihai bir anlaşmaya varmak üzere olduğunu duyurdu.

Hükümete bağlı Tevazun Ekonomi Konseyi CEO'su Tarık el-Husani'nin konuya ilişkin açıklaması, BAE resmi ajansı WAM'da yer aldı.

Husani, BAE Savunma Bakanlığı'nın Güney Kore hava savunma sistemi M-SAM'ı satın almayı planladığını belirtti.

Söz konusu anlaşmanın değerinin 3,5 milyar dolara ulaşabileceğini aktaran Husani, Güney Kore tarafıyla yürütülen müzakerelerde ciddi bir ilerleme kaydedildiğini ve bu konuda nihai bir anlaşmaya varmak üzere olduklarını ifade etti.

Husani, iki tarafın söz konusu sistemin, BAE Hava Kuvvetleri ve hava savunmasının operasyonel gereksinimlerine göre geliştirilmesi konusunda mutabık kaldığını dile getirdi.

Anlaşmanın, BAE Savunma Bakanlığı'nın satın alma ve anlaşma işlerini yöneten Tevazun Ekonomi Konseyi'nin yeni çalışması çerçevesinde yürütüldüğünü belirten Husani, Konsey'in BAE'nin savunma yeteneklerini geliştirmek ve bu alandaki stratejik önceliklere ulaşabilmesi için stratejik ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini aktardı. (ABU DABİ/AA)