Babacan'dan 'hukuk reformu' vaadine Servet Turgut ve Osman Şiban'lı yanıt: Haydi gereğini yapın

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, iktidarın hukuk reformu açıklamaları üzerine, Van'da helikopterle götürüldükleri alayda işkence gördükleri ortaya çıkan Servet Turgut ve Osman Şiban için çağrı yaptı: "Haydi, hukuk devletinin gereğini yapın. Turgut ve Şiban’a yapılanları açığa çıkarın, sorumluları yargılayın. 64 yaşındaki bir insanın ölümünü her yönüyle açıklığa kavuşturmak zorundasınız."

Ali Babacan, Van'da Servet Turgut'un ailesinin evini ziyaret etti.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin 1. Olağan Van İl Kongresi'nde konuştu. Babacan, askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra helikopterden atıldıkları iddia edilen ve ağır yaralı halde hastende bulunan Servet Turgut ve Osman Şiban'ı gündeme getirdi. Vefat eden Servet Turgut'un Van'daki ailesini ziyaret eden Babacan, kongredeki konuşmasında şunları söyledi:

KAMU GÜCÜNÜ KULLANAN KİMSE İŞKENCE YAPAMAZ: Bugünkü iktidar, işkenceye sıfır tolerans ilkesiyle çıktığı yolda, işkenceciye sıfır ceza noktasına vardı. Bakın, polis karakolunda çekilen işkence fotoğraflarının ayan beyan servis edildiği bir ülke olduk. İşkence, adeta bir ceza politikası haline dönüştü. İnsan onuru çiğneniyor. Kamu gücünü kullanan hiç kimsenin vatandaşa kötü muamele yapma hakkı yoktur. İşkence yapmak gibi bir hakkı hiç yoktur.

İŞKENCE YAPANLAR KİMLERDEN GÜÇ ALIYOR: Son yıllarda Van’dan gelen işkence görüntüleri hepimizi derinden yaraladı. Üç sene önce mantar toplayan köylüler gözaltına alındı, köylülere işkence yapıldı. Ama gerçek ortaya çıktı. İşkence yaptıkları insanlar, mantar toplamaya giden köylülermiş. Peki özür dileyen oldu mu? Bu hatayı yapanlardan hesap soran oldu mu? Bu gariban insanlara işkence yapanlara göstermelik bir dava açtılar. Birinci derece mahkemesi, yargılanan sanık hakkında beraat kararı verdi. Bu kararı veren hakimler kimden güç alıyorlar? Peki o işkenceyi yapanlar kimden güç alıyorlar?

Biraz önce arkadaşlarımızla beraber Servet Turgut’un evini ziyaret ettik. Eşini, altı kızını, bir oğlunu gördük. Başsağlığı diledik. Aile gerçekten perişan. Mersin’de bulunan Osman Şiban’ı telefonla aradık, ona ve yakınlarına geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Son derece üzgünüz.

babacan
Ali Babacan, Van ziyaretinde yurttaşlaral sohbet etti.

İŞKENCEYİ SIFIRLAYACAĞIZ: Buradan hükümete sesleniyorum. Bugünlerde hukuk reformundan bahsediyorsunuz, “İnsan Hakları Eylem Planı” diyorsunuz. Açık çağrı yapıyorum: Haydi, hukuk devletinin gereğini yapın. Servet Turgut ve Osman Şiban’a yapılanları açığa çıkarın, sorumluları yargılayın. 64 yaşındaki bir insanın ölümünü her yönüyle açıklığa kavuşturmak zorundasınız. Gereğini yapmazsanız, bu millet sizi, “ülkeye işkenceyi geri getiren iktidar” olarak hatırlayacak. Biz işkenceyi sıfırlayacağız, bu uygulamalara asla göz yummayacağız. (HABER MERKEZİ)