Babacan’dan Erdoğan’a: Siz içinde kliklerin olduğu bir devletin mi başkanısınız?

Ali Babacan, haklarında iddialar bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve farklı isimlere ilişkin Erdoğan’a seslendi: “Ülkemizi yine yoksulluk-yolsuzluk-yasaklar çukuruna düşürdünüz."

Google Haberlere Abone ol

 

ANKARA - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Isparta’da partisinin 1’inci Olağan Merkez İlçe Kongresi’nde konuştu.

Suç örgütü liderliğinden hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazeteciler ve iş insanları ile ilgili iddialarını hatırlatan Babacan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Erdoğan siz içinde kliklerin, lobilerin olduğu bir devletin mi başkanısınız? Sizin yönetiminizde bakanlar, yargı mensupları veya bürokratlar devlet içinde çete faaliyeti mi gerçekleştiriyor?” dedi.

‘O BAKANIN YÜKÜNÜ NASIL ÇEKİYOR ANLAMIYORUM’

Suç örgütlerinin liderleri, siyasetçiler, bürokratlar, iş insanları ve medya mensupları arasında iddialara göre “akla hayale sığmayacak düzen kurulduğunu” belirten Babacan, Habertürk’ten istifa ettiğini duyuran Veysi Ateş’i işaret ederek, “Televizyonlarda sıkça görünen bir gazeteci, bir iş insanı ile adli makamlar arasında arabuluculuk yapmaya kalkmış. Devlet içi kliklerden söz ediliyor. Deniyor ki o gazeteci 10 milyon euro istemiş” dedi.

Hakkında suçlamalar gündeme gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Veysi Ateş’in aynı programa katıldığını hatırlatan Babacan, “Kokuşmuş suç örgütleriyle iç içe geçmiş olaylar kabineden bir ismin etrafında dönüyor dolaşıyor. İki kere canlı yayına çıktı. Adı geçen gazetecilerden birisi de karşısındaydı. Tüm halka kurulan kumpasa bakın. Soruyu soran da cevaplayan da iddiaların içerisinde. O gazetecinin yükünü çalıştığı medya grubu taşıyamadı. Gazeteci istifa etmek zorunda kaldı. Peki onunla ilgili iddiaların kaç katı iddiaların ortasında adı geçen o bakanın yükünü Sayın Cumhurbaşkanı nasıl çekiyor, ben anlamıyorum” ifadelerini kullandı.

‘SES ÇIKARMAYACAK MISINIZ?’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik, “Sayın Erdoğan, siz bu yükü taşımaya devam edecek misiniz?”, “Ülkenin iç güvenliğini sağlamakla görevlendirdiğiniz bu kişinin bir güvenlik sorunu olmasına ses çıkarmayacak mısınız?” ve “İnadınıza devam mı edeceksiniz yoksa dizinin devamında farklı şeyler olabilir diye mi harekete geçmiyorsunuz?” sorularını yönelten Babacan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde sıralandı:

SİZİ MEDYADA BAZI TETİKÇİLER Mİ SAVUNUYOR? Sayın Erdoğan; siz içinde kliklerin, lobilerin olduğu bir devletin mi başkanısınız? Sizin yönetiminizde bakanlar, yargı mensupları veya bürokratlar devlet içinde çete faaliyeti mi gerçekleştiriyor? Sizin desteklemek için yapılan haberlerin finansmanı usulsüzlüklerle mi sağlanıyor? Sizi medyada bazı tetikçiler mi savunuyor? Sizin yönetiminizde kamu kaynakları iktidara yakın dar bir zümreye mi aktarılıyor? Bu sorularıma çıksın ‘hayır’ diye cevap versin. Cevap vermiyorsa, sükût ikrardan gelir. Bu soruları sadece DEVA Partisi adına sormuyorum, Sayın Erdoğan’ı destekleyen, oy veren aziz milletim adına da soruyorum.

BİR ‘EY’ NARASI DA MAFYAYA, ÇETEYE ÇEKİVERİN: Türkiye’yi, bir siyasi partinin il binasında gündüz gözüyle cinayet işlenen bir ülke haline getirdiler. Sayın Bahçeli’nin çabalarıyla mafyaya özel af çıkarılıyor. Siyasal şiddet her sokak başında karşımıza çıkıyor. Sayın Erdoğan’a çağrı yapıyorum. Derhal siyasal şiddete karşı sağlam bir duruş ortaya koyun. Sizin naralarınızı çok duyduk. İsteyince yapabiliyorsunuz. Bir ‘ey’ narası da şu mafyaya çeteye çekiverin, ne olur?

ÜLKEYİ 3Y ÇUKURUNA DÜŞÜRDÜNÜZ: Sayın Cumhurbaşkanı’na seslenmek istiyorum. Yıllarca üniversite kapılarında, adliye koridorlarında hak ve hukuk mücadelesi veren güzel ve temiz insanların oyuyla iktidara geldiniz. 3Y ile mücadele edeceğim diye geldiniz. Ama ülkemizi yine 3Y çukuruna, yoksulluk-yolsuzluk-yasaklar çukurunun içine düşürdünüz. Hukuk, medya, bürokrasi ve ne yazık ki koskoca devlet o çukura düştü.

DEVA HAREKETİ BÜYÜK DEĞİŞİME ÖNDERLİK YAPACAK: Türkiye’yi bu çukurdan en kısa sürede çıkartacağız. Varsın iktidar ortağının arka bahçesi olan suç örgütünün, çetelerin sözcüleri bizi tehdit etsin. Biz bu yola baş koyduk, yolumuzdan dönmeyeceğiz. DEVA hareketinin büyük değişime önderlik yapacağını biliyoruz. Aziz milletimizle birlikte, ülkemizi bir avuç çetenin, mafyanın ve suç örgütlerinin cirit attığı bir ülke olmaktan kurtaracağız. (DUVAR)