Babacan: Ülkemin cumhurbaşkanı nasıl beş ay telefon kuyruğunda bekler?

Ali Babacan, NATO zirvesinde gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Biden görüşmesiyle ilgili, “Ülkem adına hicap duyuyorum. Benim ülkemin cumhurbaşkanı nasıl olur da beş ay telefon kuyruğunda bekler?” dedi.

Google Haberlere Abone ol

 

ANKARA - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Yozgat’ta partisinin Yerköy ilçe binası açılışında konuştu. Ekonomideki gelişmeler ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendiren Babacan şunları söyledi:

15 METREKARE DÜKKÂNI YÖNETMEYİ BİLMEDEN ÜLKE EKONOMİSİ YÖNETMEYE ÇALIŞIYORLAR: TÜİK enflasyonu açıklıyor; yüzde 16,5. Bu hangi enflasyonsa biz anlamıyoruz. Vatandaş yüzde 30’u, 50’yi, 100’ü görüyor. Enflasyonla mücadele zor değil. Bunu başardık. Buraya gelirken esnaf kardeşime ‘Ülkeyi yönetenler gelse senin dükkanını çevirebilir mi?’ diye sordum. ‘Bir ay yönetemezler, batırırlar’ dedi. 15-20 metrekarelik bir dükkânı yönetme bilgisinden, becerisinden uzak olan insanlar maalesef koskoca ülkenin ekonomisini yönetmeye çalışıyorlar.

CUMHURBAŞKANI NASIL OLUR DA BEŞ AY TELEFON KUYRUĞUNDA BEKLER? ABD’de seçim oldu. Aradan 5 ay geçmiş. Bir kere kısa bir telefon görüşmesi yapabildiler. Aylarca telefon kuyruğunda beklediler ya. Ben ülkem adına hicap duyuyorum. Benim ülkemin cumhurbaşkanı nasıl olur da beş ay telefon kuyruğunda bekler? Böyle bir şey olur mu?

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIM DÖNEMİNDE SEÇİLEN ABD BAŞKANI İLK TÜRKİYE’YE GELDİ: Önümüzdeki hafta NATO Zirvesi’nin yapılacağı salonun yanındaki küçük bir odada şöyle bir yüz yüze görüşecekler. O da özel görüşme değil. Ben Dışişleri Bakanı’yken o dönem seçilen ABD Başkanı ilk Türkiye’yi ziyaret etti. İtibarlı, onurlu ülke böyle olur. Her türlü hakareti yaptıktan sonra ‘Ne olur barışalım’ diye Sisi’nin peşine düşmezsin.

GÜÇLÜ VE SAYGIN BİR ÜLKEYSENİZ ONLAR SİZE GELİR: Başka ülkelerin iç meselelerinde taraf tutarsan, ‘zalim, diktatör’ diye ilan ettiğin Sisi’nin peşine düşersin. Mısır’a heyet arkasına heyet gönderiyorlar. İlişkileri niye bozdun? Zamanında Mısır’ın Doğu Akdeniz’deki haklarımız açısından önemli bir ülke olduğunu bilmiyor muydun? Güçlü ve saygın bir ülkeyseniz onlar size gelir.

EKONOMİ SAĞLAM, İTİBAR GÜÇLÜYKEN ‘ONE MİNUTE’ DİYEBİLİYORDU: Şu anda Filistin davası sahipsiz. Telefon diplomasisi diyorlar. Al telefonu eline, onar dakika Orta Doğu’daki başbakanları, cumhurbaşkanlarını ara... Konuştuğun zaman İsrail üzerinde etkili olabiliyor musun? Ondan haber ver. ‘One minute’ vardı hatırlıyorsunuz. Benim dışişleri bakanlığım dönemindeydi. Türkiye’nin ekonomisi sapasağlam, itibarı güçlüydü. ‘One minute’ dediğinizde, insanlar susuyordu ve saygı gösteriyordu. Şimdi ne oldu? İstersen ‘one minute’, istersen ‘bir dakika’, ‘beş saat’, ‘bir gün’… Kimsenin umurunda değil.

ALLAH MEMLEKETİ BÖYLE İKTİSATÇILARDAN KORUSUN: Şu anda Merkez Bankası’nın faizi yüzde 19. Niye düşürmüyor? Yüksek değil mi? Faiz yüzde 8-9 iken tertemiz bürokratlara ‘vatan haini’ diyordu. Daha iki gün önce TRT’de ‘Ben iktisatçıyım’ diyor. Böyle iktisatçılardan Allah memleketi korusun. Aslında Erdoğan sebep; yüksek faiz, yüksek enflasyon ve yüksek kur sonuç. (DUVAR)

Etiketler Ali Babacan DEVA