Babacan: Sosyal yardımları tek bir çatıda toplayacağız

DEVA lideri Ali Babacan, partisinin sosyal politikalar alanına ilişkin atacağı adımları açıkladı ve “Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişime gideceğiz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısıyla sosyal politikalar eylem planını duyurdu. Plan, DEVA Partisi’nin yapılacak seçimden sonraki ilk 90 ve 360 günde atacağı adımları kapsıyor.

Seçimin ardından sosyal politika alanına ilişkin atacakları adımları aktaran Babacan, sosyal yardımları tek merkezde toplayacaklarını, işsizlik ödeneğini arttıracaklarını ve ödenekten daha fazla kişinin yararlanacağını söyledi.

 ‘SOSYAL YARDIM VE HİZMETLERİ TEK BİR ÇATIDA TOPLAYACAĞIZ’

Toplantıya DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı ve DEVA Partisi Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf da katıldı. Uygulanabilir ve sürdürülebilir bir çözüm paketi hazırladıklarını söyleyen DEVA lideri Babacan, “DEVA Türkiye’sinde, sosyal güvenlik sisteminde köklü bir değişime gideceğiz. Sistemimizin adı; ‘Sosyal Koruma ve Güvenlik Sistemi’. Bu sistem sayesinde, şu anda her biri ayrı telden çalan farklı kurumların altında sürdürülen sosyal yardım ve hizmetleri tek bir çatıda toplayacağız” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, “Bugünkü iktidarın, toplumumuza verdiği en büyük zararlardan biri, yoksulluğu ve yardıma muhtaç hâli kader haline getirmesin. Herkes müsterih olsun. Tek bir vatandaşımız bile hak kaybı yaşamayacak” ifadelerini kullanan Babacan pakete ilişkin sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

'ASGARİ TEMEL GELİR DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ'

Fısıltı gazetesiyle dolaşıma sokulan, ‘İktidar değişirse yardımlardan mahrum kalırsınız’ dedikodusu asılsız bir şayiadan başka bir şey olmadığını açıkça vurgulamak istiyorum. Daha adil ve daha güçlü sosyal destek ve yardım programını uygularız. Sözgelimi, yoksul ailelere doğal gaz desteği, kömür yardımı gibi uygulamaları artarak devam eder. Yeni doğan bebeklerin sağlıklı yetişmesini sağlamak amacıyla, bir yıl boyunca süt ve bebek maması başta olmak üzere her türlü ihtiyaç ailelere verilir.

Yoksul yurttaşlarımıza asgari gelir desteği sağlama sözünü şimdiden veriyoruz. Bu; vatandaşların aile bazlı gelir ve geçim durumunu baz alıp, o geliri asgari seviyeye tamamlayacak farkın devlet tarafından ödenmesidir. Seçimlerden sonra düğmeye basacağız.

'DEVLET VATANDAŞIN AYAĞINA GİDECEK'

Sosyal yardımları tek merkezde toplayacağız. Vatandaşlarımızın sosyal yardım talep etmelerini beklemeyeceğiz, merkezi sistemle biz ihtiyaç sahiplerini biz belirleyeceğiz. Aile hekimliği sistemi gibi, her bir aileden sorumlu bir sosyal destek uzmanımız olacak. Devlet vatandaşın ayağına gidip, ‘Hakkını teslim etmeye geldik’ diyecek. Sosyal yardımların partizanca dağıtıldığı ve yoksulluğun istismar edildiği çarkı sona erdireceğiz.

'EYT İLE İLGİLİ MESELENİN TARAFLARIYLA GÖRÜŞÜYORUZ'

Emeklilikte yaşa takılanlar sorununun da farkındayız. ‘EYT’ ile ilgili meselenin taraflarıyla detaylı bir görüşme trafiği başlattık. Arkadaşlarımız, birden fazla çözüm seçeneği üzerinde çalışıyor. Adalet ve finansal sürdürülebilirlik ilkelerini gözeterek yolumuza devam edeceğiz.

'UZUN SÜRE ÇALIŞANIN EMEKLİ AYLIĞI YÜKSELECEK'

DEVA Türkiye’sinde uzun süre çalışmak; emeklilikten kaçmanın bir yolu değil, daha parlak bir emeklilik hayatının vesilesi olacak. Bu doğrultuda; vatandaşlarımız ne kadar uzun süre çalışırsa, emekli aylıkların da o kadar yüksek olacağı bir sistemi kuracağız. Esnek çalışma modellerini sosyal güvenlik sistemiyle uyumlu hale getireceğiz. Çalışma koşulları, ücret, izin, tazminat, iş sağlığı ve güvenliği gibi alanlarda hak kaybı yaşatmayacağız. İşsizlik ödeneğinden yararlanan vatandaşlarımızın sayısını, yararlanma süresini ve ödeme miktarını artıracağız. Pandemi döneminde ortaya çıktı ki sistem zayıf.”  (DUVAR)