Aziz Sancar'ın adı yeni keşfedilen bitkiye verildi

Bayburt Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdurrahman Sefalı'nın keşfettiği yeni bitkiye "Androsace azizsancarii Sefalı" ismi verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bayburt Üniversitesi öğretim üyeleri Soğanlı Dağları'nda yaklaşık 3 bin rakımda yeni bir bitki türü keşfetti. Yeni türe Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ismi verildi.

Bayburt'taki biyolojik çeşitlilik üzerine çalışma yapan Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Doktor Öğretim Üyesi Abdurrahman Sefalı, Soğanlı Dağları'nda, farklı olduğunu düşündüğü bir bitkiyi inceledi.

Sefalı, koyu pembe renkli bitkiye ilişkin literatürde yaptığı araştırmada herhangi bir bilgiye rastlamadı. Çalışmalarını tamamlayan Sefalı, bitkiyle ilgili hazırladığı makaleyi Nordic Journal Of Botany Dergisi'ne gönderdi. Yaklaşık iki hafta önce yayımlanan makale ile "arınca" cinsine ait endemik bitki literatüre kazandırıldı.

Dr. Sefalı, Doğu Anadolu ile Karadeniz'i birbirine bağlayan bir geçit konumundaki Bayburt'un, biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu söyledi. Özellikle kentin kuzeyindeki Soğanlı Dağları ile güneyindeki Kop Dağı'nın endemik bitki çeşitliliğine ev sahipliği yaptığını belirten Sefalı, yeni bir endemik bitki türü keşfetmekten mutluluk duyduğunu ifade etti.

LATİNCE İSMİ 'ANDROSACE AZİZSANCARİİ SEFALI'

Sefalı, kentte ikinci kez bir bitki türü keşfettiklerine dikkati çekerek, "Bitkimiz, Bayburt'un kuzeyinde yaklaşık 3 bin metre rakımda yetişen bir arınca türü. Küçük yapılı bir bitki. 'Çarşak' diye tabir edilen, kırık, küçük taşlık alanda yer alıyor. Bitki, taban yaprakları itibarıyla sculent bitkilere benzemesi, çiçek renginin çekici güzellikte olması ve tüy durumunun farklı olması dolayısıyla diğer akrabalarından ayrılıyor. Bitki, bu özelliklerinden dolayı botanik bahçeler tarafından da talep görebilecek güzellikte" diye konuştu.

Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Sancar'ı örnek aldığını aktaran Sefalı, kendisine atfen bitkinin Latince ismini "Androsace azizsancarii Sefalı" olarak belirlediklerini dile getirdi. Bitkinin, dünyada sadece Bayburt'taki Soğanlı Dağları'nın 3 bin metre yükseklikteki bölümünde bulunduğuna işaret eden Sefalı, bir arınca türü olduğundan Türkçe ismini "sancarınca" koyduklarını söyledi.

Sefalı, "Ülkemizin bilim alanında onuru olan hocamıza, Bayburt Üniversitesi olarak naçizane bir armağan vermek istedik. Aziz Sancar hocamızın ismini, keşfettiğimiz bitkiye verdik. Hocamız da bu durumdan memnun oldu, onur duyduğunu ve bu tip çalışmaları takip ettiğini dile getirdi" ifadelerini kullandı. (AA)

 

Etiketler aziz sancar bitki