Azil soruşturması onaylandı: Biden, 'yalanlarla saldırıyorlar' dedi

Temsilciler Meclisi'nde düzenlenen oylamayla, oğlu Hunter Biden'a iş ilişkilerinde avantaj sağladığı iddiasıyla bir süredir Cumhuriyetçilerin, Biden'a karşı yürüttüğü azil süreci resmiyet kazandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, oğlu Hunter Biden'a iş ilişkilerinde avantaj sağladığı iddia edilen ABD Başkanı Joe Biden'a yönelik azil soruşturmasının açılmasına resmen onay verdi. Soruşturmaya izin verilmesi, Biden’ın azlini onaylamak anlamına gelmiyor. Ancak, Meclis'in sonunda başkanın azil olasılığını arttırıyor.

Biden'ın 53 yaşındaki oğlu Hunter Biden'ın iş ilişkilerini mercek altına alan soruşturmanın resmileştirilmesi, Cumhuriyetçiler'in çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada 212'ye karşı 221 oyla kabul edildi. Meclis üyelerinin tamamı, mensubu oldukları partinin çizgisinde oy kullandı. Cumhuriyetçiler soruşturmaya destek için “evet” oyu verirken, Demokratlar karşı çıktı.

SENATO'DA AKLANMASI BEKLENİYOR

Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Meclis’in "soruşturmanın sonucu hakkında peşin hüküm vermeyeceğini" ancak "kanıt niteliğindeki kayıtların görmezden gelinmesinin imkansız olduğunu" söyledi.

Meclis'te oylamaya ve Senato'da yargılamaya yol açacak resmi bir azil soruşturması, seçim dönemi yaklaşırken Biden’ı zor durumda bırakabilir. Ancak oylama sonucunda Meclis’ten Biden’ın azli yönünde bir karar çıksa bile, Demokratların kontrolündeki Senato'nun başkanı aklamasına kesin gözüyle bakılıyor.

BIDEN: BANA YALANLARLA SALDIRIYORLAR

Oylamanın ardından bir açıklama yapan ABD Başkanı Biden, Amerikan halkını temsil eden Kongre üyelerinin, ülkeleri ve dünya için öncelikli konularla ilgilenmek yerine vakit kaybettiklerini savundu. Biden, "Amerikalıların hayatlarını daha iyi hale getirmeye yardımcı olacak şeyler yapmak yerine, bana yalanlarla saldırmaya odaklanmış durumdalar. Yapılması gereken acil işlerle ilgilenmek yerine, Kongre'deki Cumhuriyetçilerin bile gerçeklerle desteklenmediğini kabul ettikleri bu temelsiz siyasi oyunla zaman kaybetmeyi tercih ediyorlar" dedi.

Oylama öncesinde hararetli bir tartışma yaşanırken Oklahomalı Cumhuriyetçi Tom Cole, meslektaşlarının bu soruşturmayı desteklemekten başka çaresinin kalmadığını söyledi. Oylama mecburiyetini kendisi, Temsilciler Meclisi ve Amerikan halkı için “üzücü" olarak niteleyen Cole ,Beyaz Saray'ı görevden alma soruşturmasını engellemekle suçladı.

Diğer taraftan Demokratlar, “abartılı bir siyasi oyun” olarak gördükleri bu süreçten rahatsızlığını dile getiriyor. Maryland Temsilcisi Jamie Raskin soruşturmanın "kim” değil “ne" sorusu üzerinden ilerlemesi gerektiğini savundu. Bu “siyasi oyunu” bir Agatha Christie romanına benzeten Raskin, “Gizem nerede? Suç ne?" sorularını yöneltti.

Temsilciler Meclisi Denetim Komisyonu'nun 13 Aralık Çarşamba günü Kongre'de kapalı kapılar ardında iş ilişkileri hakkında ifade vermesi için 8 Kasım'da celp gönderdiği Başkan Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden ise, bu çağrıya uymayacağını bildirdi. Hunter Biden'ın bu kararı, babası Başkan Biden hakkındaki azil soruşturmasını resmileştiren Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi Partililer ile arasındaki gerginlikleri tırmandırdı.

HUNTER BIDEN: UTANÇ VERİCİ BİR KARAR

Oylamadan önceki saatlerde Kongre binası önünde basın toplantısı düzenleyen Hunter Biden, azil soruşturmasını temelsiz olarak niteledi ve Temsilciler Meclisi Denetim Komisyonu'nun kendisini kapalı kapılar ardında sorguya çekmek için gönderdiği celbe uymayacağını belirtti.

Hunter Biden, “Babamın benim iş ilişkilerimde mali açıdan müdahil olduğuyla ilgili iddiaları destekleyecek kanıt yok çünkü böyle bir şey olmadı” dedi. Hunter Biden, “Bağımlılığımın derinliklerindeyken mali durumum hakkında olağanüstü derecede sorumsuz davrandım. Ancak bu durumun bir azil soruşturmasına gerekçe olması saçmalık ötesidir. Utanç vericidir” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Partili Temsilciler Meclisi Üyesi Darrall Issa, ifade vermeye gitmemesi durumunda Denetim Komisyonu'nun Hunter Biden'ı Kongre'ye itaatsizlikle suçlamasını beklediğini söyledi ve “(Hunter Biden) Amerikan halkına saygısızlık ediyor” dedi.

SUÇLAMALAR NELER?

Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi Partililer, Hunter Biden ve ailesinin, Joe Biden'ın eski Başkan Barack Obama'nın yardımcılığını yaptığı 2009- 2017 yılları arasında alınan kararlardan uygunsuz şekilde fayda sağladığını iddia ediyor. Cumhuriyetçi Partililer'in azil soruşturması, Hunter Biden'ın iş ilişkilerini mercek altına alıyor.

2024 başkanlık seçimleri öncesinde açılan azil soruşturmasını siyasi güdümlü olarak niteleyen Beyaz Saray, yasalara aykırı davranıldığı iddiasını reddediyor. Cumhuriyetçi Parti, Başkan Biden'ın yasadışı davrandığına ilişkin şimdiye kadar henüz herhangi bir kanıt ortaya koyabilmiş değil. 

Uyuşturucu ve alkol bağımlılığıyla mücadelesini kamuoyuyla paylaşan Hunter Biden uzun yıllar süren cezai soruşturmalara maruz kalmış ve bu soruşturmalar, ateşli silah ve vergi suçlamalarıyla sonuçlanmıştı.

'CIMBIZLA TOPLAYIP OLAYLARI ÇARPITIYORLAR'

Demokrat Partili Temsilciler Meclisi Üyesi Jamie Raskin, Hunter Biden'ın kapalı kapılar ardında ifade vermeyi reddetmesini savundu. Raskin, Cumhuriyetçi Partililer'i hedef alarak, “Minik kanıt parçalarını cımbızla toplayıp olayları çarpıtıyorlar. Hunter Biden ve avukatları bu durumu açıkça gözlemledi” dedi.

Temsilciler Meclisi Kurallar Komisyonu'nun kıdemli Demokrat Partili üyesi James McGovern da Başkan Biden hakkındaki azil soruşturmasının resmileştirilmesine ilişkin oturumda, “Hiçbir güvenilirlik, meşruluk, bütünlük yok. Bu soruşturma, Cumhuriyetçiler'in hiçbir iş yapmayan Kongre'sinin Amerikan halkının yararına olacak anlamlı yasalar çıkarmadaki başarısızlığı üzerindeki dikkatleri dağıtmayı amaçlıyor” dedi.

Hunter Biden, Kongre'de kapalı kapılar ardında sorguya çekilmek yerine kamuoyu önünde ifade verme teklifinde bulunmuştu. Avukatı, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi Partililer'e hitaben kaleme aldığı mektupta, “Kapalı kapılar ardında yapılan oturumlarda gerçekleri çarpıttığınızı ve kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğinizi gördük” ifadelerini kullanmıştı.

Mektupta yer alan ifadelere karşı çıkan Cumhuriyetçiler, Hunter Biden'ın kamuoyu önünde ifade vermeden önce kapalı kapılar ardında sorgulanması gerektiğini öne sürmüştü. Kongre üyeleri, 6 Aralık'ta, kapalı kapılar ardında yapılması öngörülen oturuma katılmaması durumunda Hunter Biden'ı Kongre'ye itaatsizlikle suçlama tehdidinde bulundu.

Azil soruşturmasını yürüten Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nun başkanı Cumhuriyetçi Partili Jim Jordan ile Temsilciler Meclisi Denetim Komisyonu'nun Başkanı James Comer ise Hunter Biden'ın avukatına gönderdikleri mektupta, “Bay Biden'ın yapacak bir 'seçimi' yoktur; kendisine gönderilen celpler 13 Aralık'ta ifade vermesini zorunlu kılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçi Partililer, perşembe günü üç haftalık Noel ve Yılbaşı tatiline çıkmadan önce Başkan Biden hakkındaki azil soruşturmasının resmileştirilmesi oylamasını tamamlamayı hedefliyordu ve bugünkü oylamayla bu hedeflerini başarmış oldular. Bununla birlikte, sınır güvenliği, Ukrayna ve İsrail'e ilave yardımlar ve Şubat ayı başı sonrasında hükümetin nasıl fonlanacağı gibi meselelere ilişkin tasarılarsa henüz Kongre'de oya sunulmadı. (DIŞ HABERLER)

Etiketler biden abd azil kongre