Azerbaycan ve Ermenistan'dan 'ateşkes ihlali' iddiası

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan ile Ermenistan arasında yapılan ateşkes anlaşması yürürlüğe girerken, iki taraf da birbirini ateşkes ihlaliyle suçladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ağdam ve Terter illerinde ateş açıldığını duyururken, Ermenistan'dan yapılan açıklamada Hadrut kentinde saldırı düzenlendiği ifade edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ'da günlerdir süren çatışmaların ardından cenaze ve esir değişimi için yapılan ateşkes yürürlüğe girerken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ı ateşkesi ihlal etmekle suçladı. Ermenistan'dan yapılan açıklamada ise Azerbaycan'ın ateşkes emrine uyulmadığı öne sürüldü.

Kremlin'in çağrısıyla Moskova'da düzenlenen görüşmelerin ardından Dağlık Karabağ'da ateşkes yerel saatle 12.00'da (TSİ 11.00) yürürlüğe girdi. Ancak Bakü ve Erivan'dan yapılan açıklamarda, karşı tarafın ateşkes emrine uymadığı iddia edildi. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın Twitter hesabından, Ermenistan'ın Ağdam ve Terter illerinde ateş açtığını aktarıldı. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan ise Facebook'tan yaptığı açıklamada "Azerbaycan silahlı kuvvetleri Hadrut kentini ateşe verdi" ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN: ATEŞKES GEÇİCİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dağlık Karabağ'da sağlanan ateşkesin 'geçici olduğunu' söyledi. Ateşkesin, cenaze değişimleri sağlanana kadar süreceğini dile getiren Bayramov, Bakü'nün 'daha fazla toprak elde etmeyi umduğunu' ifade etti. (DIŞ HABERLER)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR