Ayşenur Arslan serbest bırakıldı

Halk TV'deki programı yayından kaldırılan ve hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı. Ayşenur Arslan savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı değerlendirmeler sonrası iktidara yakın isimlerin hedefi haline gelen ve gözaltına alınarak adliyeye götürülen Ayşenur Arslan ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Ayşenur Arslan, Halk TV'deki programında Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin olarak "Belki o kişi üzerine bomba olduğunu bilmiyordu. Gelip hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şeye aykırı, durup dururken kendini patlatmış. Ankara’da bir arabayı açıp düz kontakla çalıştırmak yerine neden Kayseri'de birini öldürerek ‘Ben geliyorum heeey. Bombalar sırtımızda tabanca belimizde nedir yani..." dedi. 

Bu ifadeler üzerine hedef gösterilen Ayşegül Arslan hakkında önce Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) inceleme başlattı. Halk TV İmtiyaz Sahibi Cafer Mahiroğlu da Arslan'ın sunduğu Medya Mahallesi programının yayından kaldırıldığını açıkladı. Ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bugün sabah saatlerinde başlattığı soruşturmanın ardından polis Arslan’ın İstanbul’daki evine gitti ve kendisini Çağlayan Adliyesi’ne götürdü.

Halk TV'nin sahibi Cafer Mahiroğlu da Arslan ile beraber adliyeye gitti. Ayşegül Arslan ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. 

 

'TERÖRÜ MEŞRU GÖSTEREN BİR İFADEM OLMADI'

Arslan verdiği ifadede şunları söyledi: 

"Sözlerimde yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Cümlelerim gelinen noktada her ne kadar maksadını aşmış olsa da kastettiğim ve işaret etmek istediğim nokta şuydu: Görevine yeni başlayan İçişleri Bakanının son zamanlarda koordinesinde üst üste gerçekleştirilen ve suç örgütlerine ağır darbeler vuran operasyonlar sonrasında kendisine yönelik bir mesaj olabilir düşüncesi bende hasıl oldu.

Zira son zamanlarda uyuşturucu tacirlerine ve çıkar amaçlı suç örgütlerine gerçekleştirilen çok sayıda operasyon oldu. Eylemi gerçekleştirme biçimini düşünerek acaba bir takım suç odakları benzetme yaparak emniyet teşkilatına ve İçişleri Bakanlığı’na sindirme maksatlı mesaj veriyor olabilir’ diye düşündüm. Programda ve ifadem esnasında terörü güzelleyici ve meşru gösterici bir ibare kullanmadım. Meydana gelen eylemi programda olduğum gibi burada da lanetliyorum. Yukarıda söz ettiğim gibi güvenlik bürokrasisinin zor zamanlarda başarılı bir şekilde sürdürdüğü politikasına yönelik birtakım güçlerin terör örgütü kılığına bürünerek mesaj vermiş olabileceği ihtimalini sorgulamak istedim. Sıklıkla, tereddüt etmeden terör örgütü olarak nitelendirdiğim PKK dahil hiçbir terör örgütünün propagandasını yapmam mümkün değildir. Sözlerim yanlış anlaşılmıştır. Üzerime atılı suçları kabul etmiyorum."

ARSLAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Serbest bırakılmasının ardından Çağlayan Adliyesi'nde gazetecilerle sohbet eden Arslan "Ekran orucum var uzunca bir süreliğine" dedi. Arslan, sabah saatlerinde evinden gözaltına alınmasını kast ederek "Ayrıca makyaj yapmamışım. Ayıptır, günahtır [kameraları] kapatın" diye espri yaptı.

Arslan adliye önünde yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: 

"Bu bir gözaltı değil. Gözaltı prosedürü uygulanmadı. Mesela hastaneye götürülmedim, herhangi bir emniyet müdürlüğüne götürülüp oradan gelmedim. Nasıl bir prosedür olduğunu çok anlamadığım için izah edemeyebilirim ama neredeyse bir terörle mücadele ekibi bana savcılığa kadar eşlik etti diye özetlesem yeridir herhalde. Savcı sosyal medyada iyice köpürtülmüş olan meselenin deyim yerindeyse köpüğünü alarak bana sorular yöneltti. O sorular karşısında ben gerçekten ne anlattığımı, neyi kastettiğimi terörü övmek bir yana dursun bu konudaki kaygıları bir vesileyle paylaştığımı anlattım. Neticede serbest kaldım. Bunun sonucu takipsizlik ya da bir davaya dönüşmesi mi bilmiyorum bunu zaman gösterecek herhalde. Biraz, hatta birazdan da öte yorucu bir süreç. Zaten şunu da söyleyeyim tam da sağlığımın bozuk olduğu döneme denk geldi bu. O nedenle bir parça konuşma orucu içinde olacağım. Bu ne kadar sürecek, hatta bitecek mi henüz bilmiyorum." (HABER MERKEZİ)