AYM'yi Milli Saraylar Başkanlığı da dinlemiyor: 'Topkapı yok oluyor'

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararına rağmen Topkapı Sarayı'nda kazı yapmaya devam eden Milli Saraylar Başkanlığı'na tepki gösterdi: Yemyeşil alan çorak hale döndü.

Topkapı Sarayı'nın 2019'da (solda) ve 2023'te çekilen Google fotoğrafları.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cezaevindeki TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili verdiği 'hak ihlali' kararına uyulmayan Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) bir iptal kararına da Milli Saraylar Başkanlığı'nın uymadığı belirtildi. CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Anayasa Mahkemesi’nin Milli Saraylar Başkanlığı’na Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle verilen arkeolojik kazı yapma yetkisini iptal etmesine rağmen Topkapı Sarayı’nda kazıların devam ettiği bilgisi geldiğini belirterek, “Yemyeşil Topkapı Sarayı’nın güneydoğusu çorak bir hale döndü. Ağaç kesmekle yetinmeyen Milli Saraylar tarihi dokuya uymayan bir güvenlik binası inşa etti. Milli Saraylar Topkapı Sarayı’nı yok etmeye devam ediyor” açıklamasını yaptı.

ANKA'nın haberine göre Gamze Akkuş İlgezdi açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

BİNA İNŞA EDİLDİ: 2019’da Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylara devredilen Topkapı Sarayındaki katliam Google haritalardan bile fark ediliyor. 2019 ve 2023’te kuş bakışı resimler bile Topkapı Sarayının ne hale geldiğini gösteriyor. Yemyeşil Topkapı Sarayı’nın güneydoğusu çorak bir hale döndü. Ağaç kesmekle yetinmeyen Milli Saraylar tarihi dokuya uymayan bir güvenlik binası inşa etti. Milli Saraylar Topkapı Sarayını yok etmeye devam ediyor.

TARİHİ DOKU BOZULUYOR: 2019 ve 2023’teki kuş bakışı fotoğraflar incelendiğinde daha önce belirttiğimiz 1. Derece sit alanında bulunan ağaçlara yapılan katliam gözler önüne seriliyor. Sarayın güney doğusu yemyeşilken, şu an çöle dönmüş durumda. Güvenlik kulübesi diye inşa edilen yapı ise Topkapı Sarayının tarihi dokusunu bozuyor. 

KAZI YAPMA YETKİSİ İPTAL EDİLDİ: Birinci derece sit alanında kepçe ile giren bir zihniyet mi Topkapı Sarayını koruyacak? Bir sürü tarihi eserin zarar görmesine neden olan Milli Sarayların yaptığı çalışmalar yüzünden tarihimizin en önemli yapılarından biri olan Topkapı Sarayı zarar görüyor. Kararnameden Anayasa mahkemesinin iptal kararına kadar yapılan tüm kazılar usulsüzdür ve bunların yarattığı zararlar açığa çıkarılmalıdır. Anayasa Mahkemesi Milli Saraylara Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile verilen arkeolojik kazı yapma yetkisini 10 Kasım 2023 Tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak iptal edildiği halde Topkapı Sarayı’nda kazıların devam ettiği bilgisi geliyor. Kültür Bakanlığına ise kazılar için halen başvurulmadı. Derhal talanın durdurulması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)