AYM'den hak ihlali kararı: Gazeteciye 30 bin lira tazminat ödenecek

Anayasa Mahkemesi, Adıyaman'da gazeteciye iftira suçlamasıyla açılan davada 12 ay 15 gün hapis cezası verilmesinin ifade ve basın özgürlüğü haklarının ihlali olduğuna hükmetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi (AYM) Gerger Kaymakamı Ömer Bilgin’i eleştirdiği yazıları nedeniyle hapis cezası alan gazeteci Özgür Boğatekin için hak ihlali kararı verdi.

AYM gerekçesinde, iftira suçunun kabul edilmesi halinde, kamuya mal olmuş kişilerin araştırılmasının önünü kapatacağını vurgularken, basının demokratik bir toplumdaki vazgeçilmez kamusal gözetleyici rolünü oynamasının imkânsız hâle geleceğinin altını çizdi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Adıyaman'dan yayın yapan bir internet sitesinde muhabir olarak çalışan Boğatekin, "Gerger ilçesinde nüfus müdürlüğünün evlendirme yetkisi kullandığına, TOKİ projesi için para toplanan ilçede TOKİ projesi bulunmadığına, ihalelerin usulsüz biçimde kaymakam tarafından bazı kişilere verildiğine" ilişkin yazılar kaleme aldı.

Kaymakamın suç duyurusu üzerine hakkında dava açılan gazeteci, iftira suçundan 12 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay da yerel mahkemenin mahkumiyet hükmünü onadı.

Gazeteci, hak ihlali iddiasıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, gazetecinin Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü ile 28. maddesinde güvence altına alınan basın özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine ve gazeteciye 30 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, dosyanın, yeniden yargılama yapılmak üzere kararın yerel mahkemeye gönderilmesine de karar verdi.

KARARIN GEREKÇESİNDEN 

Anayasa Mahkemesinin kararında, başvurucunun gazeteci olarak toplumun sözcülüğünü yaptığı belirtildi.

Başvurucunun iddialarının anılan işlemlerin kanunlara aykırı olduğunu ileri sürmekten ibaret olduğuna işaret edilen kararda, gazetecinin "dönemin ilçe kaymakamı hakkında idari veya adli bir soruşturma açılmasını hedeflediği ve bu kasıtla hareket ettiği" sonucuna varmanın aşırı bir yorum olacağı belirtildi.

Başvurucu gazetecinin, kaymakamın birtakım işlem ve davranışlarının toplum nezdinde sorgulanmasını amaçladığı aktarılan kararda, kaleme aldığı yazılar nedeniyle cezalandırılmasının hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

Yüksek Mahkemenin kararında, "Başvuru konusu müdahalenin Anayasa'nın 13. maddesinde öngörülen kanunilik şartını karşılamadığı sonucuna varılmıştır. Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar vermiştir." değerlendirmesinde bulunuldu. (HABER MERKEZİ)


Etiketler AYM gazeteci hak ihlali