AYM üyeliği için gözler Meclis'te

TBB'nin AYM üyeliğine aday gösterdiğini Kenan Yaşar, Zülal Erdoğan Bilal ve Talat Göğebakan arasından bir kişi Meclis'teki oylama AYM üyesi seçilecek.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Anayasa Mahkemesinin (AYM) boşalan üyeliği için Türkiye Barolar Birliğinde (TBB) yapılan oylamada aday seçilen Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan Bilal ve Erzurum Barosu Başkanı Talat Göğebakan arasından bir kişi, önümüzdeki günlerde TBMM’de yapılacak seçimlerle AYM üyesi olarak belirlenecek.

FEYZİOĞLU, ADAYLARDAN ZÜLAL ERDOĞAN BİLAL’İ PAS GEÇTİ

Türkiye Barolar Birliği önceki dönem başkanı Metin Feyzioğlu, adaylardan Çorum Barosu Başkanı Yaşar ile Erzurum Barosu Başkanı Göğebakan’ı yayınladığı mesajla tebrik etti.

İki ismi “yol arkadaşlarım” diye nitelendiren Feyzioğlu, “Can dostlarım Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar ile Erzurum Barosu Başkanı Talat Göğebakan’ı yürekten kutluyorum. Kendileriyle bir kez daha gurur duydum. Yolları açık olsun” ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, tek kadın aday olarak TBMM’ye ismi gidecek olan Zülal Erdoğan Bilal’i ise kutlamadı.

ADAYLAR KİMDİR?

AYM üyesi adaylarından Kenan Yaşar, Ankara Barosu Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, 26 yıldır Çorum’da avukatlık yapıyor. Çorum Barosu’nda genel sekreterlik de yapan Yaşar, son iki dönemdir de baro başkanlığı görevini sürdürüyor. Yaşar, daha önce AK Parti il yöneticisi ve milletvekili aday adayı olmuştu.

Dört dönemdir Erzurum Barosu Başkanlığı görevini yürüten ve Feyzioğlu’na destek açıklamalarıyla dikkat çeken Göğebakan ise avukatlar tarafından AYM üyesi adayı olarak seçilen bir diğer isim.

AYM üyeliği için tek kadın aday Zülal Erdoğan Bilal ise 31 yıldır Diyarbakır Barosu’na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapıyor. (DUVAR)