Ayhan Bilgen'in partisinde 'kuş' riski: Bu sefer de Milli Yol kızabilir!

Ayhan Bilgen’in kurduğu SES ile DSP arasında yaşanan güvercin sembolünün kullanımına ilişkin kriz ardından Bilgen kanadından yeni adım geldi. SES'in logosu değiştirilecek.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ayhan Bilgen öncülüğünde başlayan ‘Sessizlerin Sesi Hareketi’, 31 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığı’na belgelerini teslim ederek Türkiye’nin Sesi Partisi’ni (SES) kurdu. 31 kurucu üye ile yola çıkan partinin logosunun Demokratik Sol Parti’nin (DSP) logosuna benzerliği tartışmaları da beraberinde getirdi.

SES’in logosunda güvercin simgesi olmasının ardından DSP’nin konuyu yargıya taşıyacağı açıklamaları üzerine Ayhan Bilgen, “Konuşarak çözelim” ifadelerini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre Türkiye’nin Sesi Partisi, logoyla ilgili yeni bir çalışma yapma kararı aldı. Bir ay içerisinde Büyük Kurultay’ı toplayacak olan parti, partinin logosunu bu kurultayda değiştirecek. Bu süreçte kurucular kurulu yeni logo için tartışmalar yapacak ve bir karar verecek. 

BİLGEN: TURNA YA DA ANKA KUŞU NEDEN OLMASIN?

Gazete Duvar’ın haberinin ardından Ayhan Bilgen, sosyal medya hesabından logo değişikliğine dair yaptığı paylaşımda, “Bizim için güvercin barışı; zeytin dalı bereketi temsil ediyor. Türkülerimizde ülke özlemini, sevgiyi temsil eden turna ya da küllerinden yeniden doğuşu temsil eden Anka kuşu neden olmasın!” dedi.

MİLLİ YOL LİDERİ LOGOLARINDA ANKA KUŞUNA YER VERMELERİNİN GEREKÇESİNİ ANLATMIŞTI

Anka kuşu ise Milli Yol Partisi'nin kullandığı sembol olarak dikkat çekiyor. 

Geçtiğimiz hafta Gazete Duvar’ın sorularına yanıt veren Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır, parti logolarında ‘Anka Kuşu’nu tercih etmelerinin gerekçesine dair, “Hilalin ucuna Anka kuşunu koyduk. Hilal bu toprakları simgeliyor. Anka kuşu da hemen hemen bütün toplumların mitlerinde var. Türk tarihinde Tuğrul olarak, başkalarında farklı isimlerde geçiyor. Küllerinden doğmak, yeniden canlanmak, umudu çoğaltma, yeniden toplumu ayağa kaldırıp insanca yaşatmak anlamlarıyla kullandık” ifadelerini kullanmıştı.