Ayasofya İmamı Boynukalın görevden 'ayrıldı'

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle tartışmalara neden olan Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi'ne geri döndü. Boynukalın, iki ana gerekçe sundu.

Mehmet Boynukalın, 24 Temmuz 2020'de yeniden cami statüsü almasının ardından Ayasofya Camii'nde göreve atanmıştı.
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ayasofya İmamı Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki görevine geri döndü.

Daha önce ilahiyat fakültesinde öğretim görevlisi olan Boynukalın'ın Ayasofya Camii'ndeki imamlık görevinden kendi isteğiyle ayrıldığı iddia edildi. AA'nın haberine göre Boynukalın'ın 'görevden ayrılma' talebine olumlu yanıt verildi.

BOYNUKALIN: MALUM BİLDİRİYLE KIYAS HEZEYANLARINI ÖNLEMEK İSTEDİM

Boynukalın, istifa haberinin basında yer almasının ardından yaptığı açıklamada, emekli amirallerin Montrö bildirisinin ardından 'Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım' şeklinde yorumlar yapıldığını belirterek, 'hezeyanlara meydan vermemek' için üniversiteye dönme kararı aldığını söyledi.

Boynukalın'ın Twitter üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

"Asıl mesleğim üniversite öğretim üyeliği olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talebi ve Marmara Üniversitesi'nin uygun görmesiyle Ayasofya-i Kebir'deki şerefli makama görevlendirme ile geldim. İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim. Aldığım kararın bir diğer sebebi ise milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, 'Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım' gibi hezeyanlara meydan vermemektir.

İSLAM'I ANLATMAYA ÇALIŞTIM

86 yıl sonra yeniden cami olarak fethedilen bu mübarek mekanda ilk baş imam hatip olarak görev yapmamı takdir eden Yüce Mevla'ya sonsuz hamdü senalarımı arzediyor, bu göreve beni layık bulan idarecilerimize ve hassaten Kıymetli Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bendeniz bu görevdeyken bildiğim kadarıyla, dilim döndüğünde İslam'ı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmazsam Allah katında mesul olurum düşüncesiyle hareket ettim.

Bu niyetin yarın Allah katında bana şahitlik edeceğini umuyorum. İslam'a ve Kur'an'a bir bütün olarak inanıp yaşamayı Rabbim hepimize nasip etsin. Bugüne kadar bana desteğini bildiren yahut düşüncelerime katılmayan bütün kardeşlerimden Allah binlerce kez razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun."

Boynukalın dün akşam Twitter'dan, 'Başkomutan Erdoğan' paylaşımı yapmıştı. 

POLEMİKLERİN ODAĞINDA YER ALDI

Boynukalın, siyasi konulardaki tweetleri nedeniyle tepkilere neden olmuş, AK Parti içinden de eleştiriler almıştı. Kadın cinayetlerinden laikliğe, ekonomiden siyasete kadar her konuda açıklama yapan Boynukalın'a, AK Parti  Halkla İlişkiler ve Sivil Toplum Başkanı Özlem Zengin “Bu açıklamalar siyasetin yükünü arttırıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” eleştirisinde bulunmuştu.

AK Parti TBMM Grup Başkanvekili Bülent Turan da "Sn. Mehmet Boynukalın Ayasofya'nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte!" uyarısında bulunmuştu. (HABER MERKEZİ)