Ayasofya Baş İmamı, anayasadan laikliğin kaldırılmasını istedi

Ayasofya'ya 'Baş İmam' olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, yeni anayasa tartışmalarıyla ilgili olarak "1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam’dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ayasofya'nın baş imamı ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği, MHP'nin de destek verdiği yeni anayasaya ilişkin görüşlerini Twitter hesabından paylaştı. 

Anayasa'dan laiklik ilkesinin çıkartılmasını isteyen Boynukalın, “#AnayasadaİslamOlsun” etiketiyle yaptığı paylaşımda "1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam’dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün" dedi.

Boynukalın Anayasa'nın değiştirilmesi teklif edilemeyecek maddelerine de tepki gösterdi: "Anayasa’da var olan vesayetin en büyüğü bazı kanunların değiştirilmesinin teklif dahi edilememesidir. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletinse milletin anayasasını istediği zaman değiştirme hakkına sahip olması gerekir. Milletin böyle bir hakkı yoksa o zaman hakimiyet milletin değil.”

Boynukalın Anayasa Mahkemesi'nin de 'vesayet kurumu' olmaktan çıkması gerektiğini belirtti: “Anayasa Mahkemesi aslında 1960 darbesinden sonra bir vesayet kurumu olarak kurulmuştu; geçmişte de bir çok haksız karara imza attı; artık günümüzde kendisini bir vesayet kurumu olarak görmemeli ve o tarzda hareket etmemelidir."

EBUBEKİR SİFİL’E DESTEK VERMİŞTİ

Boynukalın, daha önce de Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in Diyanet’e yaptığı “Yılmaz Özdil’in ve Cüneyt Akman’ın cesetleri camilere sokulmasın, cenazeleri kılınmasın” çağrısına destek vermişti. (HABER MERKEZİ)