Avusturya Parlamentosu'nda zorunlu Covid-19 aşısına onay

Avusturya Parlamentosu'nun alt kanadı, Covid'e karşı aşı zorunluluğuna ilişkin yasa tasarısını onayladı. Şubat ayında yürürlüğe girecek düzenleme kapsamında aşı yaptırmayanlara para cezası kesilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avusturya Parlamentosu'nun alt kanadı Ulusal Konsey, korona virüsü aşısını zorunlu kılan yasa tasarısını onayladı. Tasarının, parlamentonun üst kanadı olan Federal Konsey'inde onayı sonrası yasalaşması ve Cumhurbaşkanı Alexander Van Der Bellen'in imzasıyla 1 Şubat'ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Tasarının yasalaşması ile Avusturya'yı aşıyı Avrupa'da herkes için zorunlu kılan ilk ülke olacak. Mart ayının ortasından itibaren koronavirüs aşısı olmamış yetişkinlere 3 bin 600 Euro (yaklaşık 55 bin TL) para cezası kesilecek. Aşı zorunluluğunun Ocak 2024'e kadar yürürlükte kalması bekleniyor. Hükümet, aşı olmamış insanların aşı olmalarını teşvik etmek amacıyla 1,4 milyar Euro'luk bütçe ayırdı. Bugüne kadar Avusturyalıların yüzde 72'si iki doz aşı oldu.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Ulusal Konsey'deki oylama öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada "Aşılar toplumumuzun kalıcı olarak özgürlüğe kavuşması için bir fırsat. Virüs bizi daha fazla kısıtlayamayacak" dedi. Sağlık Bakanı Wolfgang Mueckstein ise alınan önlemi, "Avusturya'nın korona virüsüne karşı verdiği mücadelede son kez atılan büyük bir adım" olarak nitelendirdi.

PARA CEZASI KİŞİNİN GELİRİNE GÖRE BELİRLENECEK

Yasal düzenlemede bazı istisnalar da bulunuyor. Hamileler ve tıbbi engelleri bulunan kişilere aşı zorunluluğu getirilmeyecek. Ayrıca 14 yaşın altındaki çocuklar da aşı zorunluluğundan muaf tutuluyor. Mart ortasına kadar olan süre, her hanenin yazılı olarak bilgilendirilmesi amacıyla bir geçiş dönemi olarak öngörülüyor. Bu süre içinde aşı olmayanlar cezaya çarptırılmayacak. Ancak sonrasında aşı olmayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak ve böylece bu kişilerin para cezasına çarptırılmaları gündeme gelecek.

Yasa, Avusturya'da ana ve ikinci ikametgahı olanların aşı belgelerini ibraz etmemeleri durumunda haklarında yasal işlem başlatılmasını öngörüyor. Trafik kontrollerinde de aşı belgesi sorulabilecek. Para cezası da söz konuşu kişinin gelirine ve sahip olduğu mal varlığına göre tespit edilecek. Kişinin hakkındaki suç duyurusunun tekrarlanması halinde de para cezası artırılacak. Yasada hapis cezası uygulaması ise yer almıyor.

Aşı zorunluluğuna ilişkin yasal düzenleme, koalisyon ortakları Avusturya Halk Partisi (ÖVP), Yeşiller, Avusturya Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve liberallerin işbirliğinde hazırlandı. Parlamentoda yapılan oylamada sadece sağ popülist Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) milletvekilleri ret oyu kullandı.

Koalisyon ortakları ayrıca aşı oranını artırmak için bir teşvik ve ödüllendirme paketi üzerinde de anlaştı. Aşılanan kişilere 500 euroluk ödülün yer aldığı bir aşı piyangosu organize edilmesi planlanıyor. Ayrıca aşı oranlarını artıran belediyelere de mali destek verilmesi düşünülüyor. (DW Türkçe/BBC Türkçe)