Avustralya'da 3 ayda 250 kilo kokain kıyıya vurdu

Avustralya'nın Sydney kentinde beş paket kokain karaya vurdu. NSW eyaletindeki sahillerde Aralık 2023'ten bu yana 250 kilonun üzerinde uyuşturucu madde bulundu.

Fotoğraf: NSW Polisi
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avustralya'nın Sydney kentinde beş paket kokainin kıyıya vurduğu açıklandı. 1 Nisan Pazartesi günü Freshwater ve Curl Curl sahillerinde karaya vuran toplam 5 kilogram kokaine polis tarafından el konuldu. Polisten yapılan açıklamada, bunun Aralık 2023'ten bu yana kıyıya vuran 'devasa uyuşturucu sevkiyatının' bir parçası olduğu ifade edildi.

BBC'nin aktardığına göre, Yeni Güney Galler (NSW) Eyalet Emniyet Müdürlüğü'nden bugün yapılan açıklamada, "İncelemeler devam ederken, halka şüpheli paketleri yetkililere ihbar etmeleri gerektiği hatırlatıldı" denildi. İlk olarak Noel'den 3 gün önce Central Coast bölgesinde bir paket kokain kıyıya vurmuştu. Sydney'in yaklaşık 90 kilometre kuzeyindeki bu olaydan bugüne kadar 250 kiloyu aşkın kokain NSW eyaletinde karaya vurdu.

'BAZEN KASITLI OLARAK OKYANUSA BIRAKILIYOR'

500 kilometreyi aşkın bir sahil şeridine sahip eyalette aralık ayının son günlerinden bu yana en büyüğü 39 kilogram olmak üzere kokain paketleri bulundu. Uyuşturucunun eyaletteki 10'un üzerinde sahilde karaya vurduğu belirtildi. Paketlerin buraya nasıl geldiği ise netlik kazanmadı. Ocak ayında konuya ilişkin açıklama yapan NSW Polisi, uyuşturucunun Güney Amerika kaynaklı olduğuna inandıklarını, ardından bir yük gemisi yoluyla Avustralya'ya gönderilmiş olabileceğini söylemişti.

Eyalet Suçla Mücadele Komutanlığı Direktörü Jason Weinstein, "Bazen bu maddelerin başka bir gemi tarafından alınmak üzere kasıtlı olarak okyanusa bırakıldığını görüyoruz" dedi. 

UYUŞTURUCU KULLANIMI BİR YILDA YÜZDE 17 ARTTI

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) verilerine göre, Avustralya, en yüksek kişi başı kokain tüketimi oranına sahip ülke. Avustralya'yı ise Britanya takip ediyor. Avustralya ulusal kolluk kuvvetleri biriminin paylaştığı verilere göre, Ağustos 2022-2023 döneminde ülke halkı 16,5 ton metamfetamin, kokain, eroin ve MDMA tüketmişti. Bu, bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 17'lik bir artışa işaret ediyordu. 

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)