Avukatlar Diyarbakır'da da engellendi

İçişleri Bakanlığı'nın erteleme kararına rağmen genel kurullarını yapmak isteyen Diyarbakır Barosu avukatları polis tarafından engellendi. Avukatlar, Covid-19 salgını ile birlikte Türkiye’de artan otoriterleşmenin son hedefinin barolar olduğunu söyledi. aynı saatlerde İstanbul Barosu avukatlarının Haliç Kongre Merkezi'ne gitmeleri de engellendi.

Google Haberlere Abone ol

Deniz Tekin

DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı'nın korona virüsü salgınını gerekçe göstererek baro genel kurullarını ertelemesini protesto eden Diyarbakır Barosu, 47. Olağan Genel Kurulunu yapmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde toplanma kararı aldı. Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın ve yönetim kurulu üyeleri, ile çok sayıda avukat cüppelerini giyerek Genel Kurul toplantısının yapılacağı kongre binasının önüne geldi.

POLİS KONGRE BİNASININ KAPISINI KAPATTI

Polis, Genel Kurul toplantısının yapılacağı binanın kapısını kapatarak avukatların salona girmesini engelledi.  Kongrenin yapıldığı bina çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan polis Cihan Aydın ve yöneticilerine genel kurulun toplanmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. Cihan Aydın ise salonun kapısının açılmasını istedi. Avukat Mehmet Emir Aktar, bugün Diyarbakır’da yapılacak olan DEVA Partisi kongresini hatırlatarak, “Tek yasak bize gelmiş. Virüs tek bize mi bulaşıyor” deyince gülüşmeler oldu. Polisin kapıyı açmaması üzerine avukatlar binanın önünde basın açıklaması yaptı.

ANKARA KATLİAMI İÇİN SAYGI DURUŞU

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın basın açıklamasından önce 10 Ekim Ankara Gar Katliamında ölenleri anarak, katliamda ölenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Devlet kurumları ve yargının da dahil olduğu haksız, hukuksuz ve adaletsizliklerin günlük yaşamın bir parçası olduğunu belirten Aydın, birçok ülkede demokratikleşme için esin kaynağı olan pandeminin Türkiye’de otoriterleşmeye gerekçe yapıldığını söyledi. Aydın, Türk Tabipler Birliği’nin ( TTB) kapatılmasına yönelik son dönemde yapılan açıklamalara da değinerek bu tehditler karşısında TTB’nin yanında olduklarını belirtti.

‘ÇOKLU BARO YASASINDAN İSTEDİĞİ SONUCU ALAMAYAN İKTİDAR…’

Pandemi ile birlikte Türkiye’de artan otoriterleşmenin son dönemdeki hedefinin barolar olduğuna işaret eden Aydın şöyle konuştu: “Demokratik bir yargının vazgeçilmez parçası ve yargının kurucu unsuru olan avukatlar ve onların örgütleri barolar, önce tamamen siyasi gerekçelerle çıkarılan çoklu baro yasası ile parçalanmak ve etkisizleştirilmek istendi. Ama hesap çarşıya uymadı. Çünkü avukatlar ve barolar birilerinin politik çıkarlarına hizmet etmeyi değil, demokrasiye, hukuka ve adalete bağlılığı tercih ettiler. Çoklu baro yasasından istediği sonucu alamayan iktidar, seçimlere bir gün kala pandemiyi gerekçe göstererek baro seçimlerini yasaklamıştır. Siyasi partiler, sendikalar ve kooperatiflerin genel kurullarını yapmaları serbest ancak baroların genel kurul yapması yasak. Çünkü avukatlar ve barolar:  kötülüğe karşı iyiliği, otoriterleşmeye karşı demokrasiyi savunmaktadır.” 

‘HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA DAYANIŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR’

Avukatların tarih boyunca hiçbir zaman köle olmadığını vurgulayan Aydın açıklamayı şu sözlerle sonlandırdı:

“Diyarbakır Barosu misyonu ve mirası gereği üyesi olan avukatlardan aldığı güç ve destekle birçok sorunun üstesinden geldiği gibi bu karanlık ve kaotik süreçte de hukuk ve insan hakları mücadelesi vermeye aynı kararlılıkla devam edecektir. Mesleğimizin ve barolarımızın tehdit altında olduğu, hukukun ve hukuk devleti ilkelerinin tümüyle askıya alındığı bu dönemde her zamankinden daha fazla dayanışmaya ihtiyacımız var."

Açıklamanın ardından avukatlar Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans Salonuna kadar yürüdü ve burada yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirme toplantısı yaptı.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR