Avukat Ezgi Önalan: Boğaziçili öğrencilere çıplak arama dayatıldı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne AK Partili Melih Bulu'un atanmasını protesto ettikleri için evleri basılarak gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerin avukatı Ezgi Önalan: "Sabah saatlerinde çıplak arama dayatması ile karşılaşmışlar. Darp raporları mevcut." Polisin sabah yaptığı baskınlar sırasında bazı öğrencilerin evlerinin kapısını ve duvarını kırdığı da belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından üniversite rektörlüğüne AK Partili Melih Bulu'nun atanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 17 kişi ile ilgili gelişmeleri avukat Ezgi Önalan açıkladı.

Gazete Yolculuk'un haberine göre Önalan, "Sabah saatlerinde çıplak arama dayatması ile karşılaşmışlar. Gözaltına alınırken telefonlarına el konulanlar var, darp edilenler var, darp raporları mevcut" dedi.

İstanbul Emniyeti, bugün sabaha karşı AK Partili Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanmasını protesto eden öğrencilere yönelik operasyon düzenlendi. 28 kişinin yakalanması için sabaha karşı evlere yapılan baskınlar sonucu 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'nde tutulurken, haklarında 2 günlük gözaltı süresi olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlar hakkında polise ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na mukavemet iddialarıyla dosya hazırlandığını belirten Önalan, "17 kişi tutuluyor, haklarında arama kararı bulunan başka kişiler de var, toplam 28 kişi için dosya açılmış. Dosyada polise mukavemet ve 2911’li sayılı kanuna muhalefet iddiaları var. Bunun için şafak operasyonu ile ev basmaya gerek olmadığını, bunun hukuki olmadığını biliyoruz" diye konuştu.

 

.

ÖĞRENCİLERİN EVLERİNİN KAPILARI KIRILDI

Polislerin gözaltılar sırasında bazı öğrencilerin evlerinin kapısını kırdığı da belirtildi. Çağdaş Hukukçular Derneği ve avukat Gökmen Yeşil'in paylaştığı fotoğraflarda polisin, kapısını kıramadığı bir evin duvarını da kırdığı görülüyor. (HABER MERKEZİ)