Avrupa'da bankacılık krizi: UBS, rakibi Credit Suisse'i satın alıyor

ABD Hazine Bakanı Yellen, ABD Merkez Bankası Başkanı Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, İsviçre'nin UBS bankasının Credit Suisse'i satın almasını memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsviçre'nin en büyük bankası UBS, kriz yaşayan rakibi Credit Suisse'in satın alınmasında anlaşma sağlandığını duyurdu. ABD Hazine Bakanlığı, ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası, kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

AA'nın aktardığına göre, UBS bankasından yapılan açıklamada, 'satın almanın UBS hissedarlarına önemli ölçüde sürdürülebilir değer katacağı ve bankanın küresel varlık yöneticisi konumunu güçlendireceği' belirtildi. Satın alma görüşmelerinin İsviçre Maliye Bakanlığı, İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu (FINMA) ve İsviçre Merkez Bankası (SNB) tarafından başlatıldığına işaret edilen açıklamada, satın almayı İsviçre resmi kurumlarının desteklediği de kaydedildi. Açıklamada, Credit Suisse hissedarlarının sahip oldukları her 22,48 hisse karşılığında 1 UBS hissesi alacağı, bunun hisse başına 0,76 İsviçre frangı olduğu ve toplam alım bedelinin 3 milyar İsviçre frangı olacağı belirtildi.

'İSVİÇRE EKONOMİSİ KORUNMUŞ OLACAK'

SNB'nin konuyla ilgili açıklamasında, UBS'in Credit Suisse'i satın almasını desteklemek için önemli miktarda likidite yardımı sağlanacağı aktarıldı. Credit Suisse'in UBS tarafından satın alınmasıyla, 'finansal istikrarın güvence altına alınacağı ve İsviçre ekonomisinin korunacağı' ifade edilen açıklamada, 'her iki bankanın da SNB'nin imkanlarına sınırsız erişime sahip olduğu ve buradan likidite temin edebileceği' bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada, Federal Konsey'in Acil Durum Yönetmeliği'ne bağlı olarak, Credit Suisse ve UBS'in toplam 100 milyar İsviçre frangına kadar likidite yardım kredisi alabileceğine işaret edilerek, önemli miktarda likidite sağlanmasının her iki bankanın da gerekli finansmana erişimini sağlayacağı, bunun finansal sistemin istikrarına katkıda bulunacağı belirtildi.

ABD VE AVRUPALI YETKİLİLER KARARI 'MEMNUNİYETLE KARŞILADI'

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, UBS'in Credit Suisse'i satın almasını memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Janet Yellen ve Jerome Powell'ın ortak açıklaması paylaşıldı. Açıklamada, "İsviçre makamlarının bugün finansal istikrarı desteklemek için yaptığı açıklamaları memnuniyetle karşılıyoruz" denildi. 'ABD bankacılık sisteminin sermaye ve likidite pozisyonlarının güçlü ve ABD'nin finansal sisteminin dayanıklı olduğu' aktarılan açıklamada, 'uygulamalarını desteklemek için uluslararası muhataplarla yakın temas halinde olunduğu' kaydedildi.

ECB Başkanı Lagarde tarafından yapılan açıklamada da "İsviçre makamlarının hızlı eylemini ve aldığı kararları memnuniyetle karşılıyorum. Bunlar, düzenli piyasa koşullarının yeniden tesis edilmesi ve finansal istikrarın sağlanması için önemli" değerlendirmesinde bulundu. Euro  bölgesi bankacılık sektörünün, 'güçlü sermaye ve likidite pozisyonlarıyla dirençli olduğunu' belirten Lagarde, 'her durumda politika araç setlerinin, gerektiğinde Avro Bölgesi finansal sistemine likidite desteği sağlamak ve para politikasının sorunsuz aktarımını korumak için tam donanıma sahip olduğunu' ifade etti.

Ne olmuştu?

Bu hafta, ABD'de başlayan bankacılık krizinin ardından Avrupa'da da Credit Suisse paniği yaşanmıştı. İsviçre'nin en büyük ikinci bankası konumundaki 167 yıllık Credit Suisse'in en büyük ortağı Suudi Ulusal Bankası'nın sermaye artırımı yapmayacaklarını duyurmasıyla bankanın hisse senedi fiyatında hızla düşüş yaşanmış ve satış baskısı piyasa geneline yayılmıştı. Credit Suisse'in SNB'den 50 milyar İsviçre frangı (54 milyar dolar) borçlanacağını açıklaması da piyasadaki paniği gidermemişti. (DIŞ HABERLER)