Avrupa ve Asya'da kuş gribi alarmı: Güney Kore'de 770 bin kümes hayvanı öldürüldü

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü, Asya ve Avrupa'da kuş gribi vakalarının artması konusunda uyarıda bulundu. Avrupa'da bir dizi ülkede önlemler artırılırken, Güney Kore'de 770 bin kümes hayvanı öldürüldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE), Avrupa ve Asya'daki kuş gribi vakalarının son günlerde artışa geçtiği konusunda uyarıda bulundu. Örgütün açıklamasında Güney Kore'de 770 bin kümes hayvanının öldürüldüğü, Avrupa'da da tedbirlerin artırıldığı belirtildi.

Rapora göre, Güney Kore'nin Chungcheongbuk-do bölgesinde 770 bin kümes hayvanı bulunan bir çiftlikte virüs tespit edilmesi sonrasında hayvanların tamamı öldürüldü. Japonya'da da 2021 kış sezonunun ilk salgını, ülkenin kuzeydoğusunda bir çiftlikte görüldü.

Virüsün genelde kış aylarında, göçmen kuşlarla yayıldığı bilinirken, Avrupa'dan da benzer haberler geliyor. Norveç'in Rogaland bölgesindeki bir çiftlikte kuş gribi salgını çıkarken, Belçika'da da dün Antwerp yakınlarında bir yabani kazda kuş gribinin yüksek derecede bulaşıcı bir türünün tespit edilmesi sonrası tüm kümes hayvanlarının içeride tutulması kararı alındı. Hollanda geçtiğimiz ay, Fransa da bu ayın başında benzer tedbirler almıştı.

'Kuş gribi' olarak adlandırılan ve hayvanlar arasında son derece bulaşıcı olan virüs, geçmişte on milyonlarca hayvanın öldürülmüş olması nedeniyle kümes hayvancılığı sektörüne yeniden alarma geçirmiş durumda. Virüs, önceki salgınlarda ülkeler arasında ticaret kısıtlamalarına da yol açmıştı.

Virüsün insanlara da bulaşabilmesi nedeniyle epidemiyologların da gözü bu salgınlarda. Çin, 2021 yılında 21 kişiye kuş gribinin alt türlerinden biri olan H5N6 virüsünün bulaştığını açıkladı. Bu sayı, ülkede 2020'de görülen insan vakalarından fazla. (DIŞ HABERLER)