Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: Kavala kararı rica değil, yasal zorunluluk

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunun AİHM'in son kararına rağmen devam etmesinin "tamamıyla yanlış" olduğunu belirterek karara uyulmasını talep etmenin "Bir rica değil, yasal zorunluluk" olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, iş insanı Osman Kavala'ya ilişkin bir açıklama yaptı. Buric, Kavala'nın AİHM'in son kararına rağmen serbest bırakılmamasının "tamamıyla yanlış" olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi'nde konuşan Marija Pejcinovic Buric, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni onaylayan üye ülkelerin mahkemenin kararlarına saygı göstermeyi kabul ettiğini anımsattı ve "Bu bir rica değildir. Bağlayıcılığı olan yasal zorunluluktur" dedi. 

AİHM'in geçen yıl verdiği kararında Kavala'nın "makul şüphe" için gerekli kanıt olmadığına hükmettiğini anımsattan Buric, hükümsüz olarak tutuklanmasının Kavala'yı ve diğer insan hakları savunucularını caydırmak için gizli bir amaç taşıdığını belirtti. 

"Kavala bu nedenle serbest bırakılmalıdır" diyen Genel Sekreter, Bakanlar Komitesi'nin süreci düzenli olarak izlediğini ve ara raporu kabul ettiğini anımsattı. Anayasa Mahkemesi'nin Kavala'nın serbest bırakılması talebini reddettiğini anımsatan Buric, "Kavala hâlâ tutuklu. Bu tamamıyla yanlış" dedi. (ANKA)