Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik yaptırımları genişletti: Aleksandr Dugin de listede

Avrupa Birliği, Rusya'ya yönelik yaptırım listesine 30 kişi ve 7 kuruluşu ekledi. Yaptırım listesine alınanlar arasında Rus siyaset bilimci Aleksandr Dugin de yer alıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya karşı yaptırım listesine son dönemde Ukrayna'da çatışmaları tırmandırmaktan sorumlu tuttuğu 30 yeni ismi ve 7 kuruluşu ekledi.

AA'nın haberine göre, AB Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, yaptırım listesine eklenenlerin "Ukrayna'nın 4 bölgesinde sahte referandumları düzenleyenler, Rusya Savunma Bakanlığındaki üst düzey yetkililer ve savaşla ilgili dezenformasyon yayan silah üreticisi JSC Kalashnikov Concern'ün en büyük hissedarı Alan Lushnikov, Rusya'nın eski ve şimdiki Savunma Bakan Yardımcıları, siyaset bilimci Aleksandr Dugin, şarkıcılar Yulia Chicherina ve Nikolay Rastorguev" gibi isimler olduğu belirtildi.

Yaptırım uygulanan 7 kuruluş arasında da Rus Silahlı Kuvvetleri'ne silah veya savaş uçağı sağlayan savunma şirketleri, seçim ve referandumları organize etmekten sorumlu Rusya Federasyonu Merkez Seçim Komisyonu ve Rus devletine ait, güvenlik ürünlerinin üretiminden sorumlu hisse senedi şirketi JSC Goznak yer alıyor.

Böylece toplamda AB, 1236 kişi ve 115 kuruluşa yaptırım uygulamış oldu.

Belirlenen kişiler, varlıklarının dondurulmasına tabi tutulurken AB vatandaşları ve şirketlerinin fon sağlaması da yasaklanıyor. Bu kişiler, ayrıca AB topraklarına girme ve bu topraklardan geçişlerden men ediliyor. (HABER MERKEZİ)