Atina-Ankara hattında gerilim: Dendias’ın açıklamalarına Aksoy tepki gösterdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Atina'da düzenlenen Dostluk Forumu'nda konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın açıklamalarına tepki gösterdi. Aksoy, "Kilit ülke konumundaki Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin içinde olmadığı hiçbir forumun dostluk mekanizması içinde olması mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türk-Yunan ilişkilerinde tansiyon yeniden yükseliyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın açıklamalarının ardından, Ankara'dan yanıt gecikmedi. Atina’da gerçekleştirilen bir forumda konuşan Dendias'ın ifadelerine, Ankara tepki gösterdi. 

Türkiye’nin tepkisini çeken Dostluk Forumu dün Atina’da Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, Birleşmiş Arap Emirlikleri, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Fransa’nın katılımı ile gerçekleşti. Forum’da konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın açıklamalarını eleştiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Yunan-Rum ikilisinin, AB'nin aday ülke Türkiye ile oluşturmaya çalıştığı olumlu gündemi engellemeye çalışmaları ve başkalarından medet umarak siyaset yapmaları bölgemizde barış ve istikrarı tehdit etmektedir. Kilit ülke konumundaki Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin içinde olmadığı hiçbir forumun dostluk mekanizması içinde olması mümkün değildir” dedi.

Aksoy, konuşmasına şöyle devam etti: "Yunanistan Dışişleri Bakanı (Nikos Dendias) tarafından Türkiye'ye yöneltilen mesnetsiz itham ve iftiralar, aslında bu girişimin söylendiği gibi 'dostluk' üzerine değil Türkiye'ye yönelik husumet üzerine inşa edilmeye çalışılan bir ittifak teşebbüsü olduğunu göstermektedir."

DENDIAS'IN MESAJI

Yunanistan basınına göre Dendias, Doğu Akdeniz’de barışın 'yıkıcı ve revizyonist güçler tarafından günlük olarak tehdit edildiğini' dile getirdi. Dendias, söz konusu güçlerin irrasyonel tavırlarıyla öne çıktığını söyledi.

Dendias, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Hedeflerine ulaşmak için, bu güçler Türkiye-Libya mutabakatı gibi bir dizi yasadışı eylem gerçekleştiriyor. Tehdit ediyorlar veya şiddet kullanıyorlar. Diğer ülkelerin topraklarını işgal ediyorlar. Aşırılık yanlısı grupları, ideolojileri ve terörü destekliyorlar. Kendilerine dost olmayan hükümetleri devirmek nihai hedefiyle diğer devletlerin iç işlerine müdahale ediyorlar”.

Dendias yeni açıklamaların devamında, Dostluk Forumu'na katılan dışişleri bakanları ile bir araya geldi. Bu toplantıların odağında Türkiye ve Doğu Akdeniz merkezli gelişmelerin olduğu kaydedildi. 

LEFKOŞA'NIN TEPKİSİ

Dendias’ın açıklamalarına ve Atina’daki temaslarına paralel olarak Lefkoşa da, Türkiye’den gelen son mesajlara sert bir üslupla tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın KKTC ziyaretine ve son mesajlarına tepki gösteren Kıbrıs hükümeti, yakın zamanda Kıbrıs sorunu için gerçekleştirilmesi planlanan gayrı resmi toplantıya Kıbrıs Rum tarafının 'birleşik, yabancı ordulardan arındırılmış, eskimiş garanti sistemine son vermiş ve AB üyesi olmaya devam eden bir Kıbrıs’ın yolunu açmak' için katılacağı mesajını verdi.

Kıbrıs Hükümeti Sözcüsü Kiriakos Kousios ayrıca, Türkiye ile KKTC’nin Maraş için attığı adımlara tepki gösterdi ve ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına atıfta bulundu. (DIŞ HABERLER)