Atatürk Enstitüsü öğrencileri: Kayyımlarla pazarlığı kabul etmiyoruz

Boğaziçi Üniversitesi'ne Cumhurbaşkanı kararıyla AK Partili Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Atamaya tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri yarın düzenleyecekleri protesto yürüyüşü öncesinde "Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" başlığıyla bir kamuoyu açıklaması yayınladı ve karara tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri, AK Partili Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına tepki olarak basın açıklaması yaptı. Öğrenciler mesajında "Kayyımlarla yapılacak hiçbir pazarlığı kabul etmiyoruz" derken, özgür ve özerk bir üniversite taleplerini dile getiriyor.   

YARIN REKTÖRLÜK'E YÜRÜYÜŞ YAPILACAK

Öğrencileri yarın saat 14:00'te enstitüden Rektörlük önüne yapacakları yürüyüşle açıklamalarını sözlü olarak da paylaşacak. Atatürk Enstitüsü öğrencilerinin "Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz" başlıklı kamuoyu açıklaması şöyle: 

"Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü öğrencileri olarak size diplerden sesleniyoruz. Eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk üniversiteler tahayyül ederken OHAL, KHK ve kayyım rejiminin bizi çekmeye çalıştığı diplerden!

Nasıl bir üniversite? Özgürce düşünüp tartışıp bilgi üretebildiğimiz bir ortam hayal ediyorduk. Öğrencilerin sadece eğitim almakla kalmadığı, karşılaşmalar yaşadığı, hayatın karmaşık, zorlu ve keyifli olduğunu gördüğü bir mekân... Tüm bunlar için de eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite için çabalıyorduk. Söz, yetki ve kararın üniversitenin tüm bileşenlerine ait olmasını istiyorduk.

Ne ile karşılaştık? Tüm bu hayallerimiz ve çabalarımız, üniversitemizin kapısına vurulan kelepçelerle tutsak edilmek isteniyor. Bu duruma bir günde gelmedik. OHAL KHK’larıyla üniversitelerden yüzlerce akademisyen ihraç edildi. Kayyım rejimi demokratik ve hukuki teamüllerin yerini aldı. Demokrasinin asgari şartlarından biri olarak kabul edilen seçimler dahi hiçbir meşruiyet kaygısı duyulmadan ortadan kaldırıldı. Üniversitemiz, mahallemiz ve hayallerimiz polis ablukası ve gece yarısı kırılan kapıların gölgesi altında!

Ne istiyoruz? Bütün Türkiye’de üniversite rektörlerinin atanmasını değil üniversite bileşenlerince seçilmesini istiyoruz. Kayyımlarla yapılacak hiçbir pazarlığı kabul etmiyoruz. Piyasa için değil toplum için bilgi üreten eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite istiyoruz.

Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz!" (HABER MERKEZİ)