‘Ata İttifakı’ bir eksikle ilan edildi: Zafer inananların olacak

Dört siyasi partinin oluşturduğu Ata İttifakı, Zafer Partisi Genel Merkezi’nde ilan edildi. İttifakın cumhurbaşkanı adayı ise eski MHP Milletvekili Sinan Oğan.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Zafer Partisi, Adalet Partisi Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi'nin oluşturduğu ‘Ata İttifakı’ Zafer Partisi’nin Genel Merkezi’nde ilan edildi. Daha önce ittifakta yer alacağı açıklanan Doğru Parti ise ittifak duyurusundan dakikalar önce ittifaktan çekilme kararı aldı. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce de Ümit Özdağ’ın Mansur Yavaş’a “cumhurbaşkanı adayı ol” çağrısının ardından ittifak çalışmaları sürecinden çekilmişti.

Çok sayıda partilinin katıldığı törende parti binasının dışına kürsü kuruldu. Eski MHP Milletvekili Sinan Oğan da Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı. Sinan Oğan Zafer Partisi’ne gelişinde alkışlar ve bozkurt işaretiyle karşılandı.

‘ATATÜRK ÇİZGİSİNDE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİYLE YOLA ÇIKTIK’

İttifakın ilanı için yapılan toplantının açılışında konuşan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, “Ülkemiz, anayasa çiğnenmesiyle cumhurbaşkanı tarafından bir seçime götürülüyor. Erdoğan kararname imzalayarak seçimlerin yenileneceğini açıkladı. Bu bir anayasa ihlalidir, anayasa suçudur. 2023 ruhuyla 1923’teki ruhu tazeleyerek yolumuza devam edeceğiz. Türk siyaseti iki kutup arasında ayrıştırılmaya çalışılıyor, iki kutupla siyaset dayatılıyor. Birisinin yanına ülkeyi bölmek isteyen bir siyasi parti, HDP konuluyor. Diğerinin yanına bu ülkeyi bölmek isteyen HÜDAPAR konulmak isteniyor. Ata ittifakında bir araya gelen bizler Atatürk çizgisinde Türk milliyetçiliğiyle geleceğe doğru yürümek için yola çıktık. Allah yardımcımız olsun” ifadelerini kaydetti.

Üniter devlet yapısından asla taviz vermeyeceklerini, “soygun ve talan düzenini” durduracaklarını ve hesap soracaklarını söyleyen Özdağ, “Bu süreç kolay bir süreç olmayacak. İçimizde İstiklal harbinin ruhuyla 14 Mayıs’a kadar büyük mücadele vereceğiz. Yüce Allah’tan bize yardımcı olmasını diliyorum. Zafer zafere inananların olacak” dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ BİR SÜRE DAHA DEVAM EDECEK’

Partilerin ittifak protokol metninde ise, “Türkiye Cumhuriyeti, 20 yıllık AKP hükümetleri ile cumhuriyet tarihimizin en ağır krizlerine sürüklenmiştir. AKP hükümetleri milli kimlik ve değerlerimizi, başta Atatürk olmak üzere hedef almış ve nefret söylemi ile silmeye çalışmıştır” denildi. “Tek Adam rejiminde, toplumun aşırı kutuplaştırılması ve hatta düşmanlaşma teşvik edilmiş ve "Milli Birlik" krizi giderek derinleşmiştir” ifadeleri yer alan ittifak protokolünde bir süre daha Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne devam edileceği, bir süre sonra parlamenter sisteme geçileceği belirtildi.

1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile "Geçici Koruma Statüsü"’nün iptal edileceğini ve mültecilerin Türkiye’den gönderileceği belirtilen ittifak protokolünde, “Bu bağlamda, 10 yılı aşkın süredir memleketimizde misafir ettiğimiz Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve kaçaklar, ülkelerine geri gönderilmeye başlanacaktır” denildi.

‘İNANCIMIZ TAM’

Protokolü ilk imzalayan Ülkem Partisi Genel Başkanı Neşet Doğan, “Hep beraber ittifakımızı güçlendirip Türkiye’de ses getireceğimize inancımız tamdır. Devletimiz ve milletimiz geleceği belirsiz bir yolda ilerlemeye devam etmektedir. Ya birlik oluruz ya hep birlikte yok oluruz”

Türkiye İttifakı Partisi Genel Başkanı Mehmet Sağlam ise protokolü imzalamasının ardından “Zafer inananlarındır” dedi. Adalet Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Salih Akgün ise yurt dışında olan partisinin genel başkanı Vecdet Öz’ü temsilen protokolü imzaladı. Protokolü imzalayan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise, “Böylece mutabakat metnimizi imzaladık. 15 Mayıs’ta Türkiye Cumhuriyeti devletini hem Çankaya köşküne hem de Meclise yollayacağız” diye konuştu.

ÖZDAĞ CUMHUR İTTİFAKI VE MİLLET İTTİFAKI’NI HEDEF ALDI

 İmzalanan protokolün ardından partisi önünde bir araya gelenlere seslenen Ümit Özdağ, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nı hedef aldı, “HDP’ye gidip oy isteyenler sakın bu kapıdan içeriye girmesinler. HÜDA PAR denilen bölücü yapıyla aynı ittifakta oturanlar, kendilerine Türk milliyetçisiyim diyenler sakın buraya gelmesinler” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ADAYI OĞAN: SİYASİ KURAKLIKLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olan Sinan Oğan, ortak bir kararla aday gösterildiği için ittifak partilerine teşekkür etti. “En büyük teşekkürüm Türk milletinedir” diyen Oğan, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nı hedef aldı:

“Bugün Türkiye iki kutup arasına sıkıştırılmak isteniyor. Bir tarafta 20 yıldır yaşananların müsebbibi Cumhur İttifakı ve onun adayı var, diğer tarafta bütün bunlar yaşanırken yenilmeye doymayan Millet İttifakı ve cumhurbaşkanı adayı var.

Türk milliyetçilerinin ve Atatürkçülerin haklarını savunmak için omuz omuza çalıştık. Türk milleti bir karar karşısındadır. Ya Türk milliyetçileri yok sayılacak ya da bu yıkıma el koyacaktır. Bugün başarısız bir iktidar ve başarısız muhalefet meşrutiyetini kaybetmiştir. Siyasi kuraklıkla karşı karşıyayız. Türk siyaseti arınma döneminden geçecektir. Türk milleti bunlara mahkum değil, mahkum olmayacaktır. Bugün bir aradayız, birliğiz ve hesabını soracağız. Bizim arkamızda para babaları yok dış güçler yok. Biz size gelmeden önce Amerika’ya gitmedik. Biz size güveniyoruz, Türk gençlerine güveniyoruz. Biz ‘Ne mutlu Türküm’ diyeceğiz.”