ASUD ve EİB açıkladı: Asbestli 'Gökhan Han' gemisi Aliağa'da sökülüyor

ASUD ve EİB, 'Kılıçlar' gemi söküm şirketinin söküm için getirdiği, 'Gökhan Han' isimli gemiden alınan numunelerde asbest lifine rastlandığını açıkladı. Sökümün önlem alınmadan devam ettiği öğrenildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR – Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) ve Ege İşçi Birliği (EİB), Aliağa'da 'Kılıçlar' gemi söküm şirketinin yaklaşık beş hafta önce söküm için getirdiği “Gökhan Han” isimli gemide asbest bulunduğunu açıkladı. Gemiden alınan numunelerin laboratuvarda incelendiği belirtilen açıklamada, “Gemi Söküm havzasında 5 hafta kadar önce Kılıçlar şirketinin getirdiği Gökhan Han gemisinde işçi arkadaşlarımız asbest şüphesiyle birliğimize ulaştı. Asbest Söküm Uzmanları Derneği’nin de çabalarıyla gemiden numune alınarak laboratuvarda yapılan test sonucunda asbest tespit edildi. Açığa çıkan bu gerçek kendi türleri arasında tehlikeli olan Amosit sonucuyla birleştiğinde zararın boyutu büyümektedir. Ancak zararın kendisi asbestten değil, bizzat patronların tedbirsizliği ve devletin denetimsizliğinden kaynaklanmaktadır” denildi.

SÖKÜM TEDBİR ALINMADAN SÜRÜYOR

Beş haftadır söz konusu Gökhan Han gemisinin söküp ayıklaması için dışarıdan işçi getirildiğini, asbestin bertaraf edilmesine dair hiçbir kurala uyulmadığı ifade edilen açıklamada, sökümde asbestin tozuyarak havaya dağılmasını engelleyen donanımın, sökümü gerçekleştirenlerin koruyucu kıyafet ve ekipmanının olmadığı koşullarda söküme başlandığı kaydedildi. Söküm işleminin hala bu şekilde sürdürüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Asbestin varlığına dair bilgilendirilmemiş, Kılıçlar bünyesinde çalışmayan ve asbest sökümünde yeterli bilgi ve ehliyete sahip olmayan işçilere söküm yaptırılmaktadır. Birçok görüntü ve sözlü şahitlikle bu işçilerin çıplak elle, maske dahi kullanılmadan hiçbir tedbirin alınmadığı koşullarda çalıştırıldığı, Kılıçlar işçilerinin de aynı ortamda aynı kötü etkenlere maruz kaldığı bilinmektedir. Öyle ki firmanın işçileri ile asbesti söken işçilerin birlikte yemek yemesi engellenirken, yönetim tarafından asbestin varlığı bilinmekte ve alenen gizlenmektedir” diye belirtildi.


*Gemideki asbestli duvar panelleri 

'KILIÇLAR GEMİ SÖKÜMDE ÜRETİM DURDURULSUN'

Gemi söküm havzasının kurulduğu günden bu yana işçi ve toplum sağlığını, çevreyi tehdit eden çok yönlü sorunlar ile gündeme geldiğinin altı çizilen açıklamada, yaralanma ve iş cinayetlerinin sıradanlaştırılmadığı, cezasızlığın ise son 10 yılda 70 işçinin ölümünü getirdiği ifade edildi. Bunun temelinde patronların kar hırsı nedeniyle tedbirlerin alınmaması yatarken, kuralsızlık ve devletin sistematikleşmiş denetimsizliğinin de sorunların büyümesindeki en önemli etken olduğu vurgulanan açıklamada, işçilerin talepleri ise şu şekilde sıralandı;

-Asbestin tespit edildiği Kılıçlar Gemi Sökümde derhal üretim durdurulsun. Detaylı inceleme ve işçilere sağlık taraması yapılsın. Gemi'nin denetimi ve atıkların temizliği sağlansın. Duruş boyunca işçilerin yevmiyeleri tam ve eksiksiz ödensin.

-Gemi Söküm tesislerine gelen her gemi, konusunda uzmanların yer aldığı bağımsız bir heyetin denetimine açılsın.

-Denetim sonucunda her geminin söküm sürecine tam hazırlığı gerçekleştirilsin. Asbest, kurşun, atık yağ, yakıt, kereste, patlayıcı ve yanıcı diğer maddeler gemilerden uzman kişiler tarafından ayrıştırılsın. Dönüşüm ve bertaraf süreci takip edilsin.

-Asbest, kurşun, atık yağ ve benzeri tüm atıklar sadece gemi söküm işçilerine değil, Aliağa halkına da zarar vermektedir. Bu nedenle atıkların taşınma süreci boyunca çevreye zararının önüne geçilmelidir.

-Kılıçlar Gemi Söküm başta olmak üzere tüm şirketler denetlensin, asbest bertarafı kurallarına uymayan şirketlerin patronları ve bu süreçte denetimsizlikte sorumluluğu olan kurumlar hakkında soruşturma başlatılsın.  (DUVAR)