VİDEO

Askıda Sanat... Sahne Tozunun Bedeli 2: Türkiye'de özel tiyatrolar 

Mahmut Çınar ve Tuğba S.'nin hazırladığı Askıda Sanat, Gazete Duvar’da izleyicilerle buluşmaya devam ediyor. Askıda Sanat, beşinci ve altıncı bölümlerinde Türkiye'de özel tiyatroların durumunu, tiyatrocuların karşılaştıkları sorunları ve sanatçıların çözüme dair önerilerini masaya yatırıyor.

Tuğba S. - Mahmut Çınar 

DUVAR - Askıda Sanat bu bölümde, inançla, sanat sevgisiyle ve inatla ayakta tutulan özel tiyatrolar konusuna eğiliyor. Farklı tiyatro anlayışlarından olsalar da oyuncular, yazarlar, yönetmenler ve işletmeciler, Türkiye'de tiyatro yaparken karşılaştıkları ve çoğu ortak sorunları ortaya koyuyor.

Tiyatro emekçilerine göre bu sanat dalının Türkiye'de, özellikle pandemi sürecinde yüzeye çıkan ancak daha köklü ve yapısal engelleri var. Bu engellerin başında, tiyatroyu ve diğer sanat dallarını ulaşılabilir ve sürdürülebilir kılmak için gereken devlet desteğinin bir türlü yeterli düzeyde görülememesi geliyor. Tiyatro topluluğu ve salon sahipleri, tiyatrocuların resmi düzeydeki muğlak konumunun, bu sanat dalının yalnız kâr amaçlayan herhangi bir ticaret kolu gibi muamele görmesine yol açtığının altını çiziyor. Tiyatronun toplumsal önemine ve işlevine vurgu yapan sanatçılar, sanatın daha yaygın ve erişilebilir olabilmesi için kimi muafiyetlere tabi tutulması gerektiği görüşünde.

Bu bölümde, pandemi sürecinin tiyatrolara ve tiyatroculara etkisi, bu süreçte geçici bir çözüm olarak uygulanan ve yaygınlık kazanan dijital gösterilerin geleceği konularına vurgu yapılıyor.

Askıda Sanat'ın altıncı bölümüne KarmaDrama'dan Damla Özen Kılıçoğlu ve Togay Kılıçoğlu, Tiyatro Yeniden'den Dersu Yavuz Altun, Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu'ndan Behzat Uygur, Fabrika Sanat'tan İnan Ambarkütük, Ortaoyuncular'dan Mustafa Gültekin, Kuzguncuk Sanat'tan Gizem Duman Şeşen ve KOMA Sahnesi'nden Gülru Pekdemir konuk oluyor.

Tuğba S. ve Mahmut Çınar tarafından hazırlanan Askıda Sanat, Friedrich Naumann Vakfı'nın desteğiyle hayata geçiyor, Duvar Medya Vakfı'nın desteğiyle yayınlanıyor.