Aşı ile Asya'nın en zengini oldu

Çin'in en büyük içecek şirketi olan Nongfu Spring ve ilaç devi 'Wantai'nin sahibi olan Zhong Shanshan, serveti 7 milyar dolar artırarak "Asya’nın en zengin insanı" oldu. Zhong, Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ve Hindistanlı petrokimya imparatoru Mukesh Ambani’yi geride bıraktı. Dünyanın en zenginleri korona virüsü salgını sırasında servetlerini artırdı.

Zhong Shanshan
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aşı ve şişelenmiş su şirketi sayesinde servetini 2020 yılında 7 milyar dolar artıran Zhong Shanshan, Hindistanlı petro-kimya imparatoru Mukesh Ambani ve Alibaba'nın kurucusu yine kendisi gibi Çinli olan Jack Ma'yı geride bırakarak "Asya’nın en zengin insanı" ünvanını aldı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre 77,8 milyar dolar değerinde bir serveti bulunan Zhong Shanshan'ın faaliyet gösterdiği diğer sektörler arasında, gazetecilik, mantar yetiştiriciliği ve sağlık hizmetleri yer alıyor.

COVİD 19 AŞISI GELİŞTİREN KURUMLAR ARASINDA

Bununla birlikte Zhong, Nisan ayında aşı üreticisi Beijing Wantai Biological'ı halka arz etti ve Çin borsasındaki hisseleri yükseldi. Ardından, Covid-19 aşısı geliştiren kurumlardan biri olan şirketin hisseleri yüzde 2 binden fazla arttı.

Aşı şirketinden üç ay sonra şişelenmiş su şirketi olan Nongfu Spring’i de halka arz eden Zhong, şirketin hisselerinin  yüzde 155’ten fazla yükselmesini sağladı. Bu hamleler onu daha önce Çin ve Asya'nın en zengin kişisi olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma'nın önüne geçirdi. 

TARİHİN EN HIZLI SERVET ARTIŞLARINDAN BİRİ

Bloomberg, "bu çarpıcı yükselişin tarihteki en hızlı servet artışlarından biri olduğunu" ve Zhong'u Asya'da birinciliğe yükselttiğini aktardı. 

Bu yılın başlarında Facebook, Ambani'nin sahibi olduğu indirimli Hindistanlı mobil internet şirketi Reliance Jio'ya 5,7 milyar dolar yatırım yaptı. Hintli milyarder sahip olduğu Reliance Industries'i bir teknoloji ve e-ticaret devine dönüştürmek için anlaşmalar yaparken serveti 18,3 milyar dolardan 76,9 milyar dolara yükseldi, ancak Zhong’u yakalayamadı. 

ABD İLE GERGİNLİK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNİ ETKİLEDİ

Jack Ma ise Alibaba’nın geçen yıl servetinin 61,7 milyar dolardan 51, 2 milyar dolara düştüğünü gördü. Alibaba, "tekelci davranış" iddiaları üzerine soruşturulurken, bağlı kuruluşu Ant Group'un hisseleri de borsa da Kasım ayında bloke edildi. Öte yandan, Çin'in yeni milyarderlerinin çoğu teknoloji endüstrisinden geliyor. Ancak Çin ile ABD arasında Huawei, TikTok ve WeChat nedeniyle artan gerginlikler, bu yıl Çin teknoloji hisselerinin değerlemesini de aşağı çekti.

PANDEMİ EN ZENGİNLERİN SERVETİNİ 10,2 TRİLYON DOLAR ARTIRDI

Öte yandan, Amazon kurucusu Jeff Bezos da dahil olmak üzere dünyanın en zenginlerinin çoğu Covid-19 pandemisi esnasında  servetlerini arttırdı. Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan UBS'in Ekim ayında yayımladığı rapora göre, korona virüsü pandemisi yüzünden milyonlarca insanın işsiz kaldığı dönemde milyarderlerin serveti 10,2 trilyon dolar arttı.