'Asgari ücretle kaç Apple telefon alınır' önergesi iade edildi

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun “Asgari ücretle kaç Apple marka cep telefonu alınır” gibi soruları içeren önergesi, “Başka kaynaklardan kolayca öğrenilebilir” denilerek iade edildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye’de toplam kaç cep telefonu kullanıldığı, kişi başına düşen cep telefonu sayısının kaç olduğu gibi sorulara yanıt talep ederek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tanrıkulu’nun “Avrupa’da asgari ücretle çalışan bir vatandaşın aylık maaşı ile ortalama kaç Apple marka cep telefonu alınır” ve “Asgari ücretle Türkiye’de ortalama kaç Apple markalı cep telefonu alınır” soruları nedeniyle önergesini iade etti.

'BAKANLIĞIN MUHATAP OLMAMASI İÇİN SORULAMAZ DENİLDİ'

Meclis Başkanı Şentop, Türkiye genelinde GSM operatörleri aracılığıyla telefon faturasına yansıtarak cep telefonu alan kişi sayısının kaç olduğu gibi soruların da yer aldığı önergenin iade edilmesine gerekçe olarak TBMM İçtüzüğünün “Sorulamayacak konular” başlıklı 97’inci maddesini işaret etti. Bu madde uyarınca, “Başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan konular” ve “Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” TBMM tarafından kabul edilmiyor.

Meclis Başkanlığı tarafından önergesinin reddedilmesine tepki gösteren CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “TBMM Başkanlığı herhalde döviz kurundaki yükselişin hükümet tarafından da öngörülemediğini kabul etmiş olacak ki, böyle bir soruyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın muhatap olmaması için bu sorular sorulamaz demiştir” dedi.

Belirlenecek olan 2022 yılı asgari ücretin sabit bir oranda tutulmaması gerektiğini ifade eden Tanrıkulu, “Bu koşullarda, açlık ve yoksulluk sınırının her gün yükseldiği bir ortamda, ironi olarak, esnek asgari ücreti tartışmak en doğrusudur. 5 bin TL önerilse bile, 1 ay kadar sonra alım gücü bakımından hangi değere düşeceğini bilmek maalesef mümkün değil. O nedenle açlık ve yoksulluk sınırı üzerinde belirlenecek rakam, kurlardaki artışa endekslenmelidir” ifadelerini kullandı.