Arjen Arî Şiir Ödülü mahpus şair Welat Esen'e verildi

8. Arjen Arî Şiir Ödülü'ne Welat Esen'in 'Ev Rû, Ev Xerîbî' (Bu Yüz, Bu Yabancılık) adlı dosyası layık görüldü. Şiir ödülünün yanı sıra verilen Onur Ödülü ise Kadir İnanır'a verildi.

Arjen Arî
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl 8’incisi düzenlenen Arjen Arî Şiir Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Yarışma sonuçlarının ardından Arî ailesi tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Kürt Dil Bayramı. Yarışma ve yayınevi adına kutluyor ve bu yarışmanın daha birçok güçlü kalemi Kürt edebiyatına kazandırmasını ve o gençlerle Kürt edebiyatının daha ilerilere taşınmasını umut ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

ÖDÜL WELAT ESEN’E VERİLDİ

Welat Esen

Bu yılki yarışmada 9 başvuru olduğu belirtilen açıklamada, "Bu yılki jüri Evîn Şikakî, Îrfan Amîda, Mueyed Teyîb, Berken Bereh ve Necla Arî’den oluşuyordu. Beş jüri üyesi dosyaları okudu ve tartışmalarını olgunlaştırdı. İlk değerlendirmelerden sonra oylamaya geçildi ve buna göre iki dosya aynı oyu elde etti. Bu nedenle ikinci aşamada puanlamaya geçildi ve bu puanlama sonucunda en çok puanı alan dosya bu yıl ödüle layık görüldü. Sonuç olarak Welat Esen, 'Ev Rû, Ev Xerîbî' (Bu Yüz, Bu Yabancılık) isimli dosyası ile ödüle layık görülmüştür” denildi.

WELAT ESEN 26 YILDIR CEZAEVİNDE

Açıklamada, ödüle layık görülen Welat Esen hakkında şu bilgilere yer verildi: “Welat Esen, 1973 yılında Mardin’in Derik ilçesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Derik’te tamamladı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Tarih Öğretmenliği bölümünde üniversite eğitimine başladı ancak ikinci yılında politik faaliyetlerinden dolayı eğitimini yarıda bırakmıştı. Esen, 1996 yılında İzmir’de tutuklandı. Esen, tam 26 yıldır tutuklu; bir başka deyişle ömrünün yarısından fazlasını hapishanelerde geçirdi. Müebbet hapis cezası ile tutukludur. Sırasıyla Buca, Konya, Sincan, Kırıkkale hapishanelerinde kalan Esen halen Bandırma Hapishanesi’ndedir.”

ONUR ÖDÜLÜ KADİR İNANIR'A VERİLDİ 

Şiir ödülünün yanı sıra bir de Onur Ödülü verildiği belirtilen açıklamada, “Bu yıl sinema oyuncusu Kadir İnanır Onur Ödülü'ne layık görülmüştür. Öyle bir duruma gelindi ki Türkiye’de insanlar serbestçe fikirlerini dile getirememekte, demokratik hak talebinde bulunamamaktadır. Baskı ve tahakküm giderek artıyor. Kürt halkına ve demokratik taleplerine saldırılar ağırlaşmakta. Bu şartlar altında Sayın Kadir İnanır barıştan yana tavır almış, Kürt halkının demokratik taleplerini dile getirmiş ve Kürt sorununun çözümüne dair talepte bulunmuş, bu anlamda sözünü de sakınmamıştır” ifadelerine yer verildi. 

Ödül töreni, pandemi koşullarının el vermesi durumunda yüz yüze, el vermemesi durumunda ise online olarak yapılacak. Törene ilişkin kamuoyunun bilgilendirileceği aktarılan açıklamada, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da kadın-erkek şairleri önümüzdeki yıl devam edecek olan yarışmaya katılmaya, Kürt kurum ve kuruluşlarını da yarışmayı sahiplenmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı. (HABER MERKEZİ)